"Droga do szczęścia" / Festiwal Gorzkie Żale

03.04.2014

Festiwal Gorzkie Żale wystartował w poprzednią sobotę. W tym tygodniu na naszych widzów czekają kolejne wydarzenia m.in.: wyjątkowy koncert Ewy Bem, która zaśpiewa pieśni pasyjne w jazzowch aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego, debatę o roli artysty w życiu publicznym oraz niezwykły projekt Jakuba Kamieńskiego o tym ile jesteśmy w stanie poświęcić żeby zrealizować marzenie o szczęściu.

„Droga do szczęścia” to przedsięwzięcie z pogranicza teatru, video-artu, instalacji czy performansu.

Próba stworzenia trzech sytuacji, w których widz będzie miał możliwość poszukania swojej odpowiedzi na pytanie czym jest dzisiaj czterdzieści dni na pustyni. Widzowie znajdą się w trzech przestrzeniach - miejscach samotności.

Droga do szczęścia to projekt – opowieść. O ludziach, którzy chcą wejść najwyżej, ale i o tych, którzy na nich czekają. Którzy zostają sami. W dole. W trzech pokojach pamięci przedstawione zostaną trzy spojrzenia na to samo marzenie: marzenie o szczęściu. Czy można je w ogóle spełnić? Ile dla niego jesteśmy w stanie poświęcić?  Na podstawie prawdziwych historii, dokumentów i relacji  zastanowimy się czy jest to tylko „bieg lemingów” – zwierzęcy pęd ku samozagładzie czy metafizyczna potrzeba połączenia się z Siłą Wyższą? Kiedy marzenia stają się obsesją?
Scenariusz i reżyseria: Jakub Kamieński

Koncepcja wideo: Franciszek Przybylski

Realizacja: Ewa Janikowska

Występuje: Dominik Gorbaczyński

Wydarzenie odbędzie się Domu Słowa Polskiego, ul Miedziana 11. Spektakle o godz. 18:00, 19:00 i 20:00.

Bilety w cenie 25 zł można kupić poprzez stronę: www.gorzkiezale.pl oraz w Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11 lok.30.

 

Kolejne wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale w najbliższym tygodniu:

3.04. g. 19:00, 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30, debata „KULTURA – OAZA CZY FATAMORGANA?”. Wstęp wolny!

Maciej Englert (aktor teatralny i filmowy, reżyser), Marek Kochan (pisarz i wykładowca uniwersytecki) iJakub Kamieński (aktor). Prowadzenie Jakub Moroz (teatrolog).

Debata poświęcona artyście i jego roli w życiu publicznym.

Ludzie kultury stoją na straży najbardziej autentycznego dziedzictwa ludzkości i tworzą przyszłość narodów: w ich rękach znajduje się cywilizacja, ale i od nich zależy – oby Bóg do tego nie dopuścił – jutrzejsze barbarzyństwo: Prawdziwa kultura jest humanizacją, podczas gdy nie-kultura i kultura fałszywa dehumanizują. Dlatego człowiek, wybierając kulturę, prowadzi grę, w której chodzi o jego losy. [Jan Paweł II, Watykan 1982 r.]

 

4.04, g. 19:00 1PIĘTRO, ul. Foksal 11/30  koncert pieśni pasyjnych PŁACZCIE ANIELI w wykonaniu pieśniarki i skrzypaczki Joanny Słowińskiej, która jako jedna z nielicznych używa ludowej techniki śpiewu tzw. „głosu białego”.  WSTĘP WOLNY

 

6.04, g.19:00 Studio Fotograficzne Cukry, ul. Ogrodowa 31/35, 2 piętro – koncert PIERWSZEJ DAMY POLSKIEGO JAZZU – EWY BEM, która w jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego wykona tradycyjne pieśni pasyjne. Wyjątkowość tego koncertu polega na niestandardowym połączeniu tradycji, muzyki i miejsca. W repertuarze m.in. usłyszymy takie pieśni: “Ludu mój ludu”, “W ogrodzie oliwnym” czy “Wisi na krzyżu” w nowych, jazzowych aranżacjach. Bilety: 40 zł, do kupienia poprzez stronę www.gorzkiezale.plod 24 marca.

 

6.04, g. 21:00, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Spektakl z cyklu 7 GRZECHÓW GŁÓWNYCH: GNIEW

 udział biorą:Maciej Kowalik,  Jacek Poniedziałek (tekst)

Maciej Kowalik niesie w sobie Gniew: „Gniew to jest kiedy nie ma zgody. Mojej zgody. Na krzywdę, na niesprawiedliwą krzywdę, na zachłanność i na zachłanną obłudę. Kiedy nie ma pamięci i wyczucia na bliźniego, kiedy niesłuszne decyzje idą rzędami, tworząc mur zaprzeczeń, nakręcając spiralę nieszczęścia.”

Maciej Kowalik – aktor, absolwent wrocławskiego wydziału PWST. Uczeń RebadaKlijnstry, w Warszawie debiutował rolą Adama w spektaklu ‚Przebudzenie’ w Teatrze Syrena. Znany z roli EricaCartmana w polskiej wersji Miasteczka South Park.

Zapraszamy na stronę festiwalu:www.gorzkiezale.pl gdzie znajdują się pełne informacje o programie festiwalu oraz biletach.

----

Festiwal Gorzkie Żale dbywa się od 2008 r. w Warszawie. Jego współautorami byli Piotr Duda oraz Marek Pasieczny. Do tej pory w ramach festiwalu gościliśmy m.in.: Teatr DEREVO, Serge’a Merlin, Marcela Peresa oraz znakomite polskie teatry m.in.: Teatr  im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego, Teatr STU z Krakowa, Scenę Plastyczną KUL Leszka Mądzika. W program „Gorzkich Żali” angażowani się co roku równiez polscy artyści, m.in.: Piotr Machalica, Agata Buzek, Mari Pakulnis oraz Maja Komorowska. Od początku organizatorem festiwalu było Centrum Myśli Jana Pawła II, które teraz kontynuuje oraz rozwija zainicjowany przez Piotra Dudę oraz Marka Pasiecznego projekt.

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.