DONIZETTI OPERA 2020 startuje online

16.11.2020
DONIZETTI OPERA 2020 startuje online

Festiwal poświęcony kompozytorowi z Bergamo przenosi się do internetu oraz do stacji Rai5.

Przygotowania do szóstej edycji festiwalu Donizetti Opera przyspieszyły. Trzy premiery oper Donizettiego odbędą się za  kilka dni w odrestaurowanym Teatrze Donizettiego i dzięki Fondazione TIM będą dostępne dla całego świata na kanale Donizetti Web TV pod adresem www.donizetti.org/tv.

Przepisy sanitarne i związana z nimi czasowa niemożność zaproszenia widzów do teatru zmusiły organizatorów do zmiany formuły i programu festiwalu. Nowy kalendarz wydarzenia został ustalony następująco:

20 listopada (piątek): „Marino Faliero” – streaming, na żywo koncertów w telewizji Rai5

21 listopada (sobota): „Belisario” – streaming;

22 listopada (niedziela): „Le nozze in villa” – streaming.

Każda premiera odbędzie się o godz. 20 i będzie poprzedzona prezentacją o godz. 19.30. Nagrania wideo tych trzech przedstawień będą potem dostępne dla wszystkich subskrybentów WebTV przez cały czas trwania festiwalu, czyli do 6 grudnia.

Dekret rządowy uniemożliwił także występy dla publiczności w drugi weekend festiwalu. Posiadacze biletów i karnetów na te dwa weekendy otrzymają specjalny komunikat dotyczący przedstawień z 5 i 6 grudnia, ponieważ nieznane są jeszcze rządowe decyzje w sprawie kolejnych działań mających na celu powstrzymanie pandemii.

Czwarta planowana premiera, operaL’amor coniugale” napisana przez mistrza Donizettiego, Giovanniego Simone Mayra, która miała się odbyć w Teatro Sociale 4 grudnia z okazji 250. rocznicy śmierci Beethovena, została przeniesiona na przyszłą edycję festiwalu. Odwołano także recitale Xabiera Anduagi oraz Sary Blach z Paolem Bordogną.

Festiwal Donizetti Opera odbędzie się również dzięki wsparciu Allianz, AB Energie, Curnis – Rolex, Terna, Uniacque oraz IGP Decaux, a także dzięki ambasadorom Donizettiego (czyli ponad dwudziestu pięciu firmom).

Stworzenie nowej telewizji internetowej jest możliwe dzięki Fondazione TIM, która postanowiła wesprzeć finansowo rozpowszechnianie kultury, muzyki klasycznej i postaci Gaetana Donizettiego.

DONIZETTI WEB TV

Dostęp do Donizetti Web TV jest darmowy i daje możliwość obejrzenia specjalnie przygotowanych treści, jak np. „Rewolucja Donizettiego, część 6” (dostępne online od 31 października) i niektórych nagrań archiwalnych. Pełen program związany z tegoroczną edycją, łącznie z transmisjami przedstawień, jest jednak dostępny wyłącznie dla subskrybentów oferty internetowej. Subskrypcja ta (wraz z transmisjami pokazów tegorocznych i oryginalną treścią) kosztuje 59 euro, a dostęp do pojedynczej opery – 30 euro. Płatności można dokonać bezpośrednio na stronie za pomocą karty kredytowej bądź serwisu PayPal.

DARCZYŃCY I VOUCHERY

Festiwal Donizetti Opera przygotował specjalne oferty dla tych, którzy kupili bilety na pierwszy i drugi weekend festiwalu, z różnymi opcjami uczestnictwa i możliwością wzięcia udziału w kampanii #iorinuncioalrimborso, która w ostatnich miesiącach wspierała międzynarodowe teatry, pozwalając każdemu widzowi stać się darczyńcą. Ci, którzy nie złożą wniosku o zwrot kosztów większych niż 59 euro, otrzymają darmowy dostęp do transmisji internetowych oraz serię korzyści zależnych od wysokości darowizny (dalsze informacje i subskrypcje: [email protected]).

Posiadacze biletów lub karnetów na weekendy 19–22 i 26–29 listopada mogą otrzymać pełny zwrot pieniędzy w ramach vouchera bądź subskrypcji platformy internetowej i zwrot pozostałych (jeśli zostały) pieniędzy przelewem.

Kampania #iorinuncioalrimborso

– Donor Elisir: w przypadku rezygnacji ze zwrotu całej kwoty biletu (jeśli przekraczała ona 59 euro) oprócz pełnego dostępu do transmisji online darczyńcy otrzymują priorytetowe rezerwacje biletów na rok 2021, podziękowania na stronie darczyńców festiwalu, darmowe ściągnięcie programów wszystkich występów, łącznie z librettem i przewodnikiem dla słuchaczy;

– Donor Ange: w przypadku rezygnacji ze zwrotu kosztu całego karnetu darczyńcy otrzymują pełny dostęp do transmisji online, priorytetowe rezerwacje na rok 2021, podziękowania na stronie darczyńców festiwalu, dwa spotkania dla platynowych darczyńców na Zoomie, podczas których Francesco Micheli i Riccardo Frizza zdradzą sekrety festiwalu, osobisty, dostarczony pocztą do domu prezent zawierający T-shirt festiwalu, plakat z roku 2020 z autografem Placido Domingo oraz wszystkie plakaty i programy oper tegorocznej edycji.

ARTYŚCI I DZIEŁA EDYCJI ROKU 2020

„Cyfrowy” weekend festiwalu Donizetti Opera 2020 rozpocznie się 20 listopada (od godz. 19.30) przedstawieniem „Marino Faliero” (edycja krytyczna Marii Chiary Bertieri) transmitowanym na żywo w stacji telewizyjnej Rai 5 dzięki pomocy Rai Cultura, w reżyserii telewizyjnej Arnaldy Canali. Dyrektor muzyczny festiwalu Riccardo Frizza osobiście stanie na podium dyrygenckim, kreatywnie projekt będzie podlegał parze ricci/forte, ostatnio nominowanej za najlepszą reżyserię w Biennale Teatro w Wenecji. Tegoroczne przedstawienie będzie inspirowane obsadą z premiery w 1835 r., a wystąpią w nim bas Michele Pertusi w roli tytułowej, tenor Michele Angelini (zastępując początkowo zaangażowanego Javiera Camarenę, który niestety nie mógł przyjechać do Bergamo), sopran Francescę Dotto oraz barytona Bogdana Baciu. Obsadę dopełnią Christian Federici, Dave Monaco, AnaïsMejías, Giorgio Misseri, Stefano Gentili, Diego Savini, Vassily Solodkyy, Daniele Lettieri, Enrico Pertile, Giovanni Dragano, Angelo Lodetti oraz Piermarco Vinas Mazzoleni. Za scenografię odpowiada Marco Rossi, za kostiumy Gianluca Sbicca, za oświetlenie Alessandro Carletti, a choreografię opracowała Maria Bevilacqua.

Drugie wydarzenie pierwszego weekendu rozpocznie się 21 listopada o godz. 19.30 i będzie to koncertowa wersja opery „Belisario” (edycja krytyczna Ottavio Sbragia), a w tytułowej roli wystąpi Roberto Frontali. Donizetti Opera Orchestra towarzyszyć będzie znanym śpiewakom: Simona Lima, Carmeli Remigio (w zastępstwie za Davinię Rodriguez), Annalisy Stroppy oraz Celsa Albelo, do których dołączą Anaïs Mejías, Klodjan Kacani, Stefano Gentili, Matteo Castrignano oraz Piermarco Vinas Mazzoleni, ponownie zadyryguje Riccardo Frizza.

Pierwszy weekend festiwalu zakończy się w niedzielę 22 listopada tytułem z dorocznego cyklu #donizetti200cycle, czyli premierą dzieła, które obchodzi swoją dwusetną rocznicę. Tym razem będzie to opera buffa „Le nozze in villa” (streaming na żywo od godz. 19.30) w nowej krytycznej edycji Edoarda Cavalliego i Marii Chiary Bertieri. To mało znane dzieło, którego ocalał tylko jeden egzemplarz nieautografowanej i niekompletnej partytury, bez bezpośredniego dowodu jego premiery. Zgodnie z tradycją cyklu dyrygentem będzie specjalizujący się w dawnym repertuarze Stefano Montanari, który razem z Orchestra Gli Originali stara się odkryć na nowo brzmienie Donizettiego. Brakującą sekcję muzyczną (kwintet z drugiego aktu, „Aura gentil che mormoni”, nr 10) odtworzyli współcześni artyści Elio i Rocco Tanica we współpracy z Enrikiem Melozzim. Przedstawienie wyreżyseruje młody twórca Davide Maranchelli, zwycięzca konkursu na nowe dzieło podczas Nocy Donizettiego w 2019 r. (za „Speed dating z Don Gaetano”). Za scenografię odpowiada Anna Bonomelli, za kostiumy Linda Riccardi, a za światło Alessandro Carletti. W przedstawienie zaangażowani są też eksperci od dziewiętnastowiecznego repertuaru buffo, tacy jak Fabio Capitanucci, Omar Montanari, Gaia Petrone, Giorgio Misseri, Manuela Custer, Claudia Urru oraz Daniele Lettieri.

W zgodności z zasadą dystansu społecznego, orkiestra i chór będą się zawsze znajdowali na scenie, a akcja dramatyczna będzie się odbywała przy stallach.

English version HERE

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.