Don Giovanni jedzie do Wilanowa
Nie chciała góra do Mahometa... Warszawska Opera Kameralna wychodzi do słuchaczy - tych nie-swoich, tych trochę przypadkowych, także tych spoza stolicy, którzy przyjechali tu na urlop lub weekend. Zaczepi ich 20 i 21 lipca na dziedzińcu Pałacu w Wilanowie. Wieczorową porą, o 21.00 rozpocznie się plenerowe, multimedialne widowisko operowe - "Don Giovanni" W. A. Mozarta. Mocny akcent na finał XXIII Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie.
Przedstawienie oparte na dawnej inscenizacji opery Don Giovanni w Warszawskiej Operze Kameralnej,
z wykorzystaniem kostiumów projektu Andrzeja Sadowskiego, wyreżyseruje Jerzy Lach. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Zbigniew Graca. Wystąpią najlepsi soliści, Chór i Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej oraz mimowie.
Wyjątkowy spektakl operowy, kończący XXIII edycję festiwalu zostanie zrealizowany z użyciem najnowocześniejszych technik multimedialnych. Scenografia oparta na artystycznych wizualizacjach, projekcjach slajdowych i video oraz specjalnych efektach świetlnych wykorzystywać będzie przestrzeń dziedzińca oraz fasadę Pałacu w Wilanowie jako „ekran”.
Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta jest uznawany za jedną z najdoskonalszych oper w całej historii muzyki. Opowiada o podbojach miłosnych tytułowego bohatera i karze, jaka spotkała rozpustnego uwodziciela. Muzyka prezentuje całą gamę uczuć i stanów ducha bohaterów; kompozytor wspaniale charakteryzuje poszczególne postaci, a akcja sceniczna trzyma słuchaczy w napięciu aż do dramatycznego finału niosącego moralizatorską przestrogę.
Aby obejrzeć spektakl, trzeba wysupłać od 30 do 100 zł. Bilety do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl i w kasie biletowej WOK oraz na dwie godziny przed rozpoczęciem spektakli. Szczegóły na www.operakameralna.pl
Warszawska Opera Kameralna – organizator Festiwalu Mozartowskiego
plakat spektakluWarszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego Dyrektora Naczelnego i Artystycznego. Obecnie Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Jerzy Lach, a funkcję Dyrektora Artystycznego pełni Ruben Silva. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilkanaście powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Od 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze, mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy. W skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci, soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz chór. Sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest Festiwal Mozartowski w Warszawie.
(na podst. mat. organizatora)