Do boju i na chwałę Bogu [koncert Monarca Della Tromba w ramach festiwalu Kolory Polski]

fot. arch. org.

13 lipca o godz. 19:00 w Lutomiersku w ramach festiwalu Kolory Polski odbędzie się koncert Monarca Della Tromba.

Koncert nawiązuje do starej i niezwykle popularnej tradycji muzycznej praktykowanej od XV do XVIII wieku, jaką był zespół trąbek, często nazywany korpusem trębaczy. Zespół taki, pełniący funkcje militarne i reprezentacyjne, działał przy niemal każdym dworze królewskim ówczesnej Europy. Do wyjątków należał korpus trębaczy działający na Jasnej Górze, gdyż jako jedyny utrzymywany był przez klasztor. Do dziś przetrwało wiele informacji o trębaczach jasnogórskich, ich obowiązkach, instrumentach i wykonywanej muzyce. Unikatowymi zabytkami są instrumenty oraz kompozycje z gatunku muzyki reprezentacyjnej, przeznaczone dla konkretnych trębaczy.
Program koncertu odnosi się do symboliki i znaczenia trąbki w okresie baroku, z jednej strony traktowanej jako instrument wojenny i paradny, z drugiej zaś utożsamianej z symbolami religijno-eschatologicznymi (głos Boga, 7 trąb apokalipsy). W programie znajdą się rodzime kompozycje zachowane na Jasnej Górze, utwory kompozytorów europejskich wykonywane wówczas przez jasnogórskich trębaczy, oraz utwory z polskich tabulatur organowych.
Do wskrzeszonej po latach tradycji jasnogórskiego korpusu trąbek nawiązuje zespół Starck Compagnay. Powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy trębaczy Tomasza Ślusarczyka i Stanisława Majerskiego oraz kotlisty Ryszarda Haby. Jego nazwa pochodzi od nazwiska twórcy XVII-wiecznej trąbki zachowanej na Jasnej Górze, Hieronymusa Starcka. Kierownikiem zespołu jest Tomasz Ślusarczyk, ceniony kraju i za granicą specjalista w zakresie trąbki barokowej.

LUTOMIERSK klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3
13 lipca 2019, 19.00

Wykonawcy:
Starck Compagnay:
Tomasz Ślusarczyk, Michał Tyrański, Damian Kurek, Wojciech Kaszuba, Filip Pysz, Bernard Niezgoda – trąbka barokowa
Grzegorz Pytlik, Bogdan Piznal, Andrzej Tkaczyk – puzon barokowy
Bartosz Sałdan – kotły barokowe
Paweł Muzyka – violone
Artur Szczerbinin – organy/klawesyn

Program:
Cesare Bendinelli – Sonata 336 Tutta L’Arte Della Trombetta
Claudio Monteverdi – Toccata L’Orfeo
Ein guter Tantz (Rękopis z Wittenbergi)
Dantz (Tabulatura z Celle)
Anonim (Hiszpania) – Canciònes de Clarines: Entrada de Clarines, Canciòn de Clarin con Eco, Otra Canciòn, Canciòn de Clarin muy aprisa el Compàs
Ein guter Tantz (Tabulatura z Zwickau)
Anonim (Jasna Góra) – Aufzug, Canzona, Aufzug
John Stanley – Voluntary G-dur op. 7 nr 9, Voluntary g-moll op. 5 nr 9
Gottfried Keller – Royal Trumpet Suite
Dietrich Buxtehude – Preludium fis-moll BuxWV 146
Hans Ignaz Franz von Biber – Sonata Sancti Polycarpi

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów