David Murray wystąpi podczas festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie

David Murray, legenda jazzu, innowator, słynny amerykański  saksofonista tenorowy , jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu New Black Music, wypłynął na fali awangardy free - jazzowej lat 70. W swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także swingu. Laureat nagrody Grammy, współzałożyciel legendarnego World Saxophone Quartet, do dziś uznawany jest za jednego z najważniejszych saksofonistów na świecie.

Każdy koncert artysty jest „świętem jazzu” i oczekiwanym wydarzeniem. David Murray Quartet gromadzi wokół  siebie najlepszych  muzyków jazzowych. Na festiwalu Jazz na Starówce, w kwartecie  Murraya usłyszymy po raz pierwszy znakomitego pianistę, Davida Bryanta. Koncert odbędzie się 28 lipca o godz. 19.00

David Murray (ur. 1955 r., w Oakland) , dorastał w Berkeley i studiował pod okiem matki - Catherine Murray  (organistki), Bobby Bradforda, Arthura Blythe, Stanleya Croucha i wielu innych. W 1975 roku, opuścił Ponoma College w Los Angeles i udał się do Nowym Jorku, który uczynił swoją bazą.  Poznał tam wielu nowych muzyków - Anthony'ego Braxtona, Don Cherry, Lestera Bowie i różne style muzyczne.

W 1976 roku, po pierwszej europejskiej trasie, David Murray założył jedną ze swoich mitycznych grup, the World Saxophone Quartet. Murray ma na swoim koncie tak wiele nagrań od połowy lat siedemdziesiątych, że został przez pewnego krytyka nazwany „ Joyce Carol Oates jazzu”.  Porównanie do tej pisarki miało podkreślać obfitość oraz wysoki poziom twórczości Murraya.

Murray uważany za jednego z czołowych przedstawicieli tzw. New Black Music, wypłynął na fali awangardy free - jazzowej lat 70., ale w swojej twórczości wielokrotnie zwracał się w stronę tradycji czarnej muzyki, do źródeł bluesa, gospel, a także złotej epoki swingu. Zrealizował ponad 140 autorskich albumów i wziął udział w niezliczonej ilości muzycznych sesji.  Przez ponad czterdzieści lat na scenie grał oraz nagrywał z tuzami i gwiazdami jazzu m. in.: McCoy Tynerem, Elvinem Jonesem, Jamesem Bloodem Ulmerem, Butchem Morrisem, Lesterem Bowie, Macy Gray, Cassandrą Wilson. Wspaniały projekt z Macy Gray w wykonaniu David Murray Big Band, podbił widownię słynnych festiwali jak: North Sea Jazz Festival, Umbria Jazz Festival, Jazz A La Villette, London Jazz Festival, Lugano Jaz Festival.  Postały filmy dokumentalne o artyście - "Speaking in Tongues", „Jazzman”, „Saxophone Man”.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów