„Dalibor” Bedřicha Smetany z Czeskiego Teatru Narodowego w ARTE TV

-
09.03.2023

W ramach europejskiego sezonu operowego ARTE Opera, Praski Teatr Narodowy prezentuje klasykę z czeskiego repertuaru: Bedřich Smetana przedstawia w swojej operze historię legendarnego orędownika sprawiedliwości, którego podnosi do rangi bohatera narodowego. Orkiestrą dyryguje Jaroslav Kyzlink, a Jiří Nekvasil jest autorem inscenizacji.

Historia trzeciej opery Bedřicha Smetany jest ściśle związana z historią czeskiego Teatru Narodowego. Jej premiera miała miejsce w 1868 roku z okazji położenia kamienia węgielnego pod budowę nowego Teatru Narodowego w Pradze.

 

Treść libretta opiera się na wydarzeniach z XV wieku: przywódca buntu chłopskiego, rycerz Dalibor z Kozojed, został uwięziony na rozkaz króla Czech Władysława II w baszcie Zamku Praskiego, która do dziś nosi nazwę Daliborki. Legenda głosi, że podczas gdy był więziony, nauczył się grać na skrzypcach, a swoją muzyką poruszał przechodzących w pobliżu wieży ludzi.

 

W dziele Smetany przejawia się romantyczna idealizacja miłującego sprawiedliwość rycerza.  Dalibor przyrzekł pomścić śmierć swojego przyjaciela Zdenka. W trakcie procesu zakochuje się w pięknej Miladzie, siostrze burgrabiego z Ploškovic, którego zamordował, by pomścić tamtą zbrodnię.

 

Jiří Nekvasil jest jednym z czołowych reżyserów przedstawień operowych w Czechach. Jego wersja „Dalibora” to heroiczna epopeja z wieloma przejmującymi akcentami. Orkiestrą dyryguje Jaroslav Kyzlink, dyrektor muzyczny Teatru Narodowego w Pradze i światowej sławy wykonawca czeskiego repertuaru. Słowacki tenor Michal Lehotský wciela się w rolę skrzypka-rycerza.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.