Czar Hiszpanii, czyli zarzuele w Filharmonii Krakowskiej

-
28.06.2022
Rocio Perez, fot.Diego Lafuente

Pod patronatem ambasadora Hiszpanii w Polsce oraz Instytutu Cervantesa w Krakowie, w piątek 1 lipca 2022 roku o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zabrzmi koncert zatytułowany „Czar Hiszpanii. Zarzuele”. Jest to druga odsłona hiszpańskiego projektu, który w ubiegłym roku zachwycił krakowską publiczność zarówno wybitnym wykonawstwem, jak i ujętym w tytule repertuarem.

 

Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej ponownie znakomity dyrygent hiszpański, José Miguel Pérez-Sierra, uznawany za  jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia i występujący z powodzeniem na najbardziej znaczących festiwalach operowych świata, jak chociażby Rossini Opera Festival w Pesaro. Do udziału w koncercie zaproszona została hiszpańska sopranistka – Rocío Pérez, której imponująca kariera rozwija się w najbardziej znaczących salach operowych świata, jak Semperoper Dresden, Deutsche Oper w Berlinie, Teatro Real w Madrycie, Teatro La Fenice w Wenecji czy Teatro de la Zarzuela w Madrycie. Artystce, po raz pierwszy koncertującej w krakowskiej Filharmonii, partnerować będzie Emmanuel Franco, baryton, który dzięki nadzwyczajnemu udziałowi w ubiegłorocznej edycji Royal Opera Festival owacyjnie powitany został także w tym roku. Trudno bowiem zapomnieć tego meksykańskiego barytona o jasnym głosie i wybitnych umiejętnościach aktorskich.

 

Zarzuela, niedaleka kuzynka operetki, jest czysto hiszpańskim zjawiskiem muzycznym, które kwitło prężnie od połowy XIX do połowy XX wieku. Był to czas jej apogeum. Czerpie ze źródeł sztuki popularnej narodu, którego bogactwem jest muzyka osadzona w krajobrazie, w tradycji tańca i śpiewu (…) Zarzuela bawi i wzrusza. Niewielu Hiszpanom, mieszkającym poza swoją ojczyzną, nie wilgotnieją oczy i nie ściska ich w gardle podczas ich oglądania” (Francisco Javier Sanabria Valderrama). Podczas wieczoru w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią fragmenty zarzueli autorstwa najwybitniejszych twórców gatunku, jak Federico Moreno Torroba, Gerónimo Giménez, Amadeo Vives, Jacinto Guerrero, Pascual Aldave, Ruperto Chapí, Jesús Guridi, Francisco Asenjo Barbieri, Reveriano Soutull. W pierwszej części koncertu Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Joségo Miguela Pérez-Sierry wykona ponadto 4 Tańce z baletu Estancia Alberta Ginastery.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.