Ćwierćwiecze legendarnej płyty

Polecamy wyjątkową prezentację najsłynniejszej płyty R.E.M. – „Automatic for the People”, która świętowała niedawno swoje ćwierćwiecze.  Album zostanie odtworzony w technologii dźwięku Dolby Atmos.  Wieczór uzupełni pokaz dwóch krótkich dokumentów oraz rozmowa wideo Piotra Metza z basistą grupy Mike’iem Millsem.

Album "Automatic for the People" ukazał się w październiku 1992 roku i był ósmym studyjnym wydawnictwem w dyskografii R.E.M. To z niego pochodzą popularne single grupy: "Man on the Moon", "Drive" czy słynny "Everybody Hurts". Krążek, przy którym R.E.M. współpracowali z Johnem Paulem Jonesem z Led Zeppelin, sprzedał się w kilkunastu milionach egzemplarzy i zachwycił krytykę, bardzo szybko zyskując status płyty klasycznej, regularnie plasującej się w czołówkach podsumowań lat 90. 

Wydawnictwo wznowiono pod koniec zeszłego roku. Zostało wzbogacone o wcześniej niewydane nagrania koncertowe, książeczkę z komentarzami od zespołu, niepublikowane wcześniej zdjęcia, CD z wersjami demo, płytę Blu-Ray ze zremasterowanymi teledyskami oraz bonusowym materiałem wideo. Dźwięk oryginalnego albumu został też przygotowany w formacie Dolby Atmos. Technologia ta, stanowiąca ogromny progres w stosunku do standardowego dźwięku Surround, pozwala zabrać słuchacza do studia, by dzięki wielowymiarowemu dźwiękowi odtworzyć emocje towarzyszące nagraniu płyty w 1992 roku. Reedycję zmiksował i zmasterował Scott Litt, który produkował album 25 lat temu oraz odpowiedzialny wówczas za miksy Cliff Norell.

System dźwiękowy w sali Ziemia Obiecana w siedzibie FINA posiada certyfikat Dolby Atmos – głośniki są umieszczone z przodu i z tyłu pomieszczenia, a także po jego bokach i na suficie. Wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej tej sali zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym. Otwarta w maju 2015 roku, była jedną z pierwszych sal kinowych w Polsce dostosowanych do tej technologii.

Odsłuchowi płyty towarzyszyć będzie pokaz dwóch krótkich dokumentów przybliżających kulisy powstawania płyty, a także wywiad na żywo z Mike’iem Millsem, basistą i współzałożycielem R.E.M. Wieczór poprowadzi dziennikarz muzyczny, Piotr Metz.

Organizatorami wydarzenia są Universal Music Polska i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Czwartek,  01 / 02 / 2018, g.19:00

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów