Conradowska latarnia morska rozświetli cały Kraków. Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Conrada

22.09.2019
Conradowska latarnia morska rozświetli cały Kraków. Wydarzenia towarzyszące Festiwalowi Conrada

Już nie tylko Rynek Główny, ale również Nowa Huta, Zabłocie czy Krowodrza. Festiwal Conrada pojawi się w całym mieście! Spotkania z autorami, krytykami, tłumaczami i artystami; audycje radiowe, wystawy, warsztaty i spacery – to tylko część wydarzeń towarzyszących 11. Festiwalowi Conrada. Z pewnością nie można przegapić wręczenia nagrody dla dziennikarzy PIK-owy Laur za promocję literatury w mediach czy Gali Nagrody Goncourtów – polskiej odsłony najsłynniejszej francuskiej nagrody literackiej. W bogatym programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie!

Literacki spacer szlakiem Josepha Conrada to punkt obowiązkowy na liście wydarzeń towarzyszących festiwalu. W sobotę 26 października o godz. 10.00 Agnieszka Konior oprowadzi nas po miejscach, w których pisarz mieszkał, uczył się i nawiązywał pierwsze przyjaźnie. Spacer pokaże, że związki Josepha Conrada z Krakowem są nie tylko metaforyczne.

Wydarzenia towarzyszące to także spotkania i debaty z krytykami, literatami, tłumaczami, pisarzami czy artystami. W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK spotkamy się z Andą RottenbergAnna Maria Potocka zapyta tę słynącą z ostrych komentarzy polską kuratorkę o jej najnowszą książkę. Warto wysłuchać rozmowy wokół naszej premiery non-fiction 18. znaczy Nowa Huta. Publikacja jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej akcji reporterskiej, w ramach której braliśmy pod lupę XVIII dzielnicę Krakowa. Oliwia Fryc i Malina Szczepańska porozmawiają z autorami wyróżnionych reportaży o wielobarwnym portrecie Nowej Huty. W programie wydarzeń towarzyszących znalazły się też liczne spotkania: z Markiem Rabijem porozmawiamy na temat muzułmańskiej mniejszości w Birmie; z Annette Hess o jej książce W niemieckim domu; Jan Revedin opowie o idei Bauhausu; Irena Makarewicz i Teresa Worowska porozmawiają o premierowym zbiorze felietonów Kronika niedzielna Sándora Máraiego; z kolei Jurij Andruchowycz i Tania Malarczuk zostaną zapytani o ukraińską tożsamość.

Podczas debat zadamy wiele pytań: Czy kryminał może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Jak wygląda świat z punktu widzenia człowieka, który pełni kilka różnych ról społecznych: zakonnika, kapłana, dziennikarza, redaktora i pisarza? Jak te wszystkie role wpływają na niego i na rzeczywistość, w której na co dzień funkcjonuje? Jakie są różnice między pisarzem a felietonistą? Co sprawia, że Ukraina z takim trudem uzyskuje szeroko rozumianą niezależność?

W festiwalowym tyglu znalazło się też miejsce na warsztaty. 24 października podczas zajęć dla seniorów zastanowimy się, co szkodzi pisaniu – nadmiar słów czy ich niedostatek. Wykorzystamy do tego fragmenty prozy Herty Müller i Elfriede Jelinek. Natomiast 26 października Marek Bieńczyk na warsztat weźmie różnice między poetyką eseju i powieści.

W festiwalowym kalendarzu warto też zaznaczyć 24 października. Tego dnia poznamy wyniki 11. edycji konkursu PIK-owy Laur, nagrody przyznawanej dziennikarzom, którzy prezentują wiedzę o książkach oraz promują kulturę czytelniczą w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny. Dzień później 25 października zapraszamy także na Galę Nagrody Goncourtów i spotkanie z Pauline Delabroy-Allard (prowadzone w języku francuskim).

W sobotę 26 października przyjrzymy się radiowej audycji naprawdę z bliska. W centrum festiwalowym na żywo audycję Poczytalni przygotuje redakcja radia TOK FM. Po jej zakończeniu od razu zaprosimy na koncert Tutaj – wydarzenie muzyczno-filmowo-literackie z udziałem Piotra Bukowskiego, Kamila Gubały, Moniki Sznajderman i Huberta Zemlera.

Nie można też zapomnieć o stałych punktach programu, czyli wystawach. W tym roku będzie ich kilka. W Kamienicy Szołayskich odbędzie się wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska o problematyce społecznej, powiązanej z idealistycznym zaangażowaniem młodzieży. W Muzeum Etnograficznym zobaczymy wystawę prac PIO Kalińskiego – Historie niedokończone obejmującą cykle graficzne powstałe w latach 2014-2019, dla których inspiracją były nowo poznane miejsca oraz równocześnie fascynacje literackie. Kolejnym ważnym punktem na artystyczno-literackiej mapie festiwalu będzie multimedialna instalacja z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym (w rolach głównych Jakub Gierszał i Arkadiusz Jakubik) – Gabinet / Das Kabinett w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Przez cały tydzień w centrum festiwalowym podczas Festiwalu Conrada znajdziecie nasz regał bookcrossingowy. Drugie Życie Książki to wyjątkowa, wielka, bezpłatna akcja wymiany książek. Wystarczy przynieść jedną, a maksymalnie dziesięć książek – wymienić je na inne.

Szczegółowy program dostępny na www.conradfestival.pl

{info. pras}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.