Classówka! II edycja Szczecin Classic

12.02.2020
Classówka! II edycja Szczecin Classic

Szczecin Classic to pierwszy w tym regionie festiwal, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną.

Podczas Festiwalu odbywa się międzynarodowy kurs muzyczny dla studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. Zadaniem festiwalu Szczecin Classic jest utrwalenie relacji ze szczecińską i regionalną publicznością muzyki klasycznej, ale przede wszystkim jest nim próba dotarcia do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach - czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem festiwalu. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów czy pokaz skrzypiec Stradivariusa z londyńskiego warsztatu lutniczego.

Popularna zabawa w klasy to charakterystyczny motyw pierwszej edycji festiwalu, który został zorganizowany pod hasłem Gramy w Classy. Skacząc po polach festiwalowych, znajdujących się zarówno przed wejściem do miejsc koncertowych jak i w centrum miasta, uczestnicy mogli brać udział w konkursach, zdobywać bilety i po prostu - dobrze się bawić!

Druga edycja Szczecin Classic odbędzie się w terminie 25 kwietnia - 3 maja 2020. To przede wszystkim koncerty w wykonaniu składów kameralnych i orkiestrowych z udziałem wspaniałych artystów i kolejnych młodych adeptów. To także propozycja dla osób, które nie boją się sprawdzianów, ponieważ kolejna edycja wybrzmi pod hasłem Classówka! Przed nami tydzień wspaniałych spotkań z muzyką klasyczną, aktywności fizycznych dla mieszkańców, quizów wiedzy o muzyce, pokazów filmowych i jam session, na którym spotkamy się z odsłoną rockowego ducha artystów Szczecin Classic. Druga edycja to także zaproszenie do świętowania 250. urodzin Beethovena.

Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do drugiej edycji festiwalu znajdą się m.in. koncertmistrzowie Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, koncertmistrz Tomasz Tomaszewski z Deutsche Oper Berlin, Roman Kim, jeden z najbardziej kontrowersyjnych skrzypków naszych czasów, a także wybitny polski pianista Michał Francuz, skrzypek Łukasz Błaszczyk, śpiewaczka Urszula Kryger oraz zespół Chango, który wystąpi z artystami festiwalu podczas jam session.

W ramach Festiwalu przewidziano także konkurs na rezydencję kwartetu smyczkowego, którego zwycięzca zagra podczas jednego z koncertów (zgłoszenia na stronie: http://szczecinclassic.pl/festiwal/ ) Szczecin Classic Academy

Na potrzeby festiwalu Szczecin Classic powstał międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy, w którym udział wziąć mogą młodzi i prosperujący adepci muzyki klasycznej, szkolący swój warsztat instrumentalny podczas indywidualnych, kameralnych i orkiestrowych zajęć z profesorami i mistrzami skrzypiec, altówki czy wiolonczeli. Kurs to tygodniowe warsztaty prowadzone w trakcie Festiwalu Szczecin Classic, podczas których
najlepsi studenci i absolwenci uczelni artystycznych z Polski i z Europy oprócz wspomnianych lekcji z Mistrzami mają także okazję występować z nimi wspólnie podczas koncertów w ramach Festiwalu. Fuzja wybitnych zdolności i osobowości zaproszonych artystów, wyjątkowy repertuar oraz wydarzenia towarzyszące, mają za zadanie stworzyć zupełnie nową jakość w prezentacji muzyki klasycznej.
W pierwszej edycji Szczecin Classic Academy wzięło udział 40 uczestników z całej Europy. Na kurs aplikować można poprzez formularz dostępny na stronie: http://szczecinclassic.pl/formularz-zgloszeniowy-szczecin-classic-academ...

Baltic Neopolis Junior

Baltic Neopolis Junior to pierwsza edycja polsko-niemieckiego kursu muzycznego dla młodzieży organizowanego w ramach Festiwalu Szczecin Classic. Międzynarodowe warsztaty odbędą się w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2020 roku w Szczecinie i skierowane są do uczniów szkół muzycznych z Polski i Niemiec w wieku 16-19 lat (młodzież z Euroregionu Pomerania). Warsztaty oraz lekcje indywidualne prowadzone będą z najlepszymi pedagogami z najbardziej prestiżowych uczelni m.in. Tomaszem Tomaszewskim (Universität der Künste w Berlinie, Akademia Sztuki w Szczecinie), Emanuelem Salvadorem (Akademia Sztuki w Szczecinie), Konstantinem Heidrichem (Universität der Künste w Berlinie) oraz z wybranymi pedagogami Akademii Sztuki w Szczecinie. Zorganizowanie kursu możliwe będzie dzięki Funduszowi Małych Projektów, który wspiera kontakty transgraniczne. Realizowany projekt przyczyni się do zbliżenia społeczności mieszkających po obu stronach granicy polsko - niemieckiej. Organizatorom udało się pozyskać środki by ufundować pełne stypendium dla najlepszych uczniów z naszego regionu (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas). Stypendium obejmuje czynny udział w kursie oraz noclegi. Nabór uczestników jest prowadzony przy współpracy ze szkołami muzycznymi w regionie.

Koncerty

25.04.2020 Paleta dźwięków
Akademia Sztuki w Szczecinie
Rezydencja kwartetu smyczkowego (konkurs)

26.04.2020 Odgłosy natury
Technopark Pomerania
Recital Andriy Viytovych i Michał Francuz, gościnnie - Urszula Kryger

28.04.2020 Dom Muzyki
Akademia Sztuki w Szczecinie
Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich, Michał Francuz i zespoły kameralne SC.

30.04.2020 Gamma
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Tomasz Tomaszewski i zespoły kameralne Szczecin Classic

1.05.2020 Materia dźwięku
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Andriy Viytovych i zespoły kameralne SC

1.05.2020 Molekuła
Piwnica Kany
Chango i goście ze Szczecin Classic

2.05.2020 Pryzmat dźwięku
Trafostacja Sztuki
Roman Kim recital "Paganini XXI wieku"

3.05.2020 Muzyczne generacje
Trafostacja Sztuki
Vasko Vassilev, Orkiestra SC
Support: Baltic Neopolis Junio

Wydarzenia towarzyszące

26.04- Konkurs dla dzieci, Szczecińska Agencja Artystyczna, Quiz o Beethovenie, koncert
kwartetu dla dzieci

27.04 - Gimnastyka z klasyką, park Andersa, wykład dla studentów “Jak zarządzać swoją
karierą?”

28.04 - Gimnastyka z klasyką, park Andersa

29.04 - Gimnastyka z klasyką, park Andersa, Pokaz filmu o Beethovenie

30.04 - Gimnastyka z klasyką, park Andersa

1.05 - Gimnastyka z klasyką, park Andersa, workshop z Adamem Pelzerem (lutnik), pokaz
Skrzypiec Stradivariusa, Jam session

2.05.2020 - Nauka tańca hip-hop

3.05.2020 - Quiz Classówka

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.