Chór Polskiego Radia w Krakowie rozpoczyna kolejny sezon artystyczny

20.02.2014

Chór Polskiego Radia w Krakowie rozpoczyna kolejny sezon artystyczny, z nowymi pomysłami, olbrzymią energią i bogatym planem koncertowo-nagraniowym.

 

Chór rozpoczyna dość nietypowo, bo nie od polskiej, ale brytyjskiej muzyki chóralnej. Dlaczego? Powód jest prosty - angielska tradycja chóralistyki należy do najstarszych na świecie. Jej początków niektórzy dopatrują się już w momencie chrystianizacji Brytanii, czyli w późnym antyku. My jednak sięgniemy po muzykę znacznie nowszą. Bohaterami koncertu „Muzyka znad Tamizy” będą dwaj współcześni kompozytorzy Wielkiej Brytanii: urodzony w 1945 roku John Rutter i o dziesięć lat młodszy Bob (Robert) Chilcott. W programie pojawią się też niespodzianki, bo Rutter i Chilcott nie będą jedynymi „gwiazdami” wieczoru. Na scenie obok prowadzonego przez Izabelę Polakowską Chóru Polskiego Radia pojawią się bowiem znakomici muzycy, w tym okrzyknięty przed paroma laty nową nadzieją polskiego jazzu i obsypany nagrodami pianista Paweł Kaczmarczyk (A little Jazz Mass) oraz jego jazzowy zespół. Koncert odbędzie się 12 marca w sali Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1, godz. 19.00).

22 marca Chór na Misterium Wielkopostne. W Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie (ul. Stolarska 12, godz. 20.30) zabrzmią 4 Motety wielkopostne Francisa Poulenca oraz równie piękne dzieła Pawła Łukaszewskiego, Józefa Świdra i György Deák Bárdosa, doskonale wpisujące się w okres wielkiego postu i nadchodzących świąt Wielkanocnych.

W kolejnych miesiącach będą sięgać po klasykę muzyki chóralnej, będzie więc Wacław z Szamotuł, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Bartłomiej Pękiel, Józef Elsner, Stanisław Moniuszko, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Giya Kancheli, a nawet Henryk Wars.

Podczas kwietniowego XVIII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Łukasza Borowicza Chór wykona operę „Ifigenia na Taurydzie” Christopha Willibalda Glucka (14 kwietnia 2014, Filharmonia Narodowa, 19.30)

Chór otrzymał ponadto zaproszenie na słynny Edinburgh International Festival. W stolicy Szkocji pojawimy się w sierpniu, wraz z naszą dyrygentką Izabelę Polakowską oraz muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Równie barwnie malują się plany nagraniowe. Przed paroma dniami chór zakończył sesję w Alvernia Studios, rejestrując m.in. powstałe do słów Jana Pawła II utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Juliusza Łuciuka, Wojciecha Widłaka, Marcela Chyrzyńskiego, Józefa Świdra. Wybór kompozycji nie był przypadkowy, wszak premiera płyty przygotowana została specjalnie z okazji kanonizacji Papieża. Koncertowe wykonanie tego materiału jako pierwsza podziwiać będzie publiczność warszawska, 21 kwietnia w Bazylice Archikatedralnej (ul. Kanonia 6, godz. 16.00).

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.