Chopin w Internecie
Na platformie internetowej "mUltimate Chopin" gromadzone są cyfrowe kopie rękopiśmiennych i drukowanych źródeł dzieł Fryderyka Chopina. Interaktywna aplikacja pozwala na porównanie zapisów nutowych utworów kompozytora i przygotowanie własnych wersji dzieł.
"Chodziło nam nie tylko o zdigitalizowanie źródeł, ale również o zebranie wszelkich możliwych wersji utworów Chopina" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Nawiązuje do tego nazwa projektu, która jest połączeniem dwóch słów z języka angielskiego: "ostateczność" i "multimedialność".
Aplikacja umożliwia przeglądanie i porównywanie różnych wersji utworów Chopina, od jego własnych rękopisów po wydania drukowane. Użytkownik porusza się po zdigitalizowanym zapisie nutowym jak po interaktywnej mapie - interesujące miejsca może powiększać i obserwować nuty w dużym przybliżeniu.
Pomysłodawca projektu Paweł Kamiński zaznaczył, że projekt "mUltimate Chopin" jest skierowany nie tylko do muzykologów i pedagogów, ale także do pianistów. "Tekst nutowy dzięki swojej niejednoznaczności, podobnie jak czytanie książki, uruchamia wyobraźnię i pozwala lepiej zrozumieć twórcę" - powiedział. Kamiński jest jednym z redaktorów Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod red. Jana Ekiera.
"Taka baza danych pozwala stwierdzić, jakiego rodzaju błędy popełniono w kolejnych wydaniach, jakie błędy popełniali kolejni kopiści i sam Chopin" - tłumaczył. Jak podkreślił, rękopisy kompozytora miały czasem pewne niedociągnięcia. "Sam pisał często do swojego kopisty, że może tam jeszcze krzyżyków i bemoli brak, autoryzując niejako Juliana Fontanę do dopisania jeszcze czegoś" - mówił Kamiński.