Chopin i jego Europa — pierwsze zapowiedzi

01.03.2020
fot. mat. pras.

Szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i jego Europa” odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Tymczasem za nami konferencja prasowa, która naszkicowała tegoroczne plany organizatorów.

Gościem specjalnym konferencji był Sieuwert Verster, współtwórca i menedżer Orkiestry XVIII wieku, od lat współpracujący z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Został ujawniony program 16. edycji festiwalu – latem 2020 r. w Warszawie będziemy mogli posłuchać wielu interesujących pianistów (w tym gwiazd konkursów chopinowskich), takich jak m.in.: Krzysztof Jabłoński, Nelson Goerner, Dang Thai Son, Dmitry Shishkin, Kate Liu, Clare Hammond, Philippe Giusiano, Yeol Eum Son, Evgeni Bozhanov, Lukas Geniušas, Nikolai Lugansky, Garrick Ohlsson, Alexandre Kantorow, Charles Richard-Hammelin, Ivo Pogorelić, Jan Lisiecki, Kamil Pacholec, Ingolf Wunder, Szymon Nehring, Vadym Kholodenko, Dmitri Alexeev, Gabriela Montero, Cristina Esclapez, Julius Drake, Yulianna Avdeeva, Kevin Kenner oraz Kristian Bezuidenhout, który zagra na fortepianie historycznym. Tak interesujące zestawienie polskich i zagranicznych artystów cieszy. Wśród pozostałych instrumentalistów znajdą się m.in.: Alena Baeva (skrzypce), Lorenzo Coppola (klarnet), Ryszard Groblewski (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela). Prawdziwie imponujący jest wybór zespołów i orkiestr, które wezmą udział w festiwalu, a wśród nich: Orkiestra XVIII Wieku, Apollon Musagète Quartett, Belcea Quartett, Europa Galante, a spośród polskich wykonawców: Sinfonia Varsovia, {oh!} Orkiestra Historyczna, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wiemy już także, że festiwal otworzą recitale wspomnianych Krzysztofa Jabłońskiego i Nelsona Goernera, a na finał w Filharmonii Narodowej (z udziałem Olgi Pasiecznik) zabrzmią: „Muzyka żałobna” Witolda Lutosławskiego, II koncert fortepianowy Béli Bartóka i msza C-dur op. 86 Ludwiga van Beethovena.

Warto nadmienić, że na tegorocznym festiwalu „Chopin i jego Europa” będziemy obchodzili 30-lecie występów Orkiestry XVIII Wieku w Polsce, którą w 1981 r. założył Frans Brüggen wraz z przyjaciółmi. Zespół obecnie składa się z 55 muzyków z przeszło 20 różnych krajów.

Konferencji towarzyszyły poczucie satysfakcji i duma, gdyż polska muzyka ostatnio święci triumfy za granicą, przede wszystkim w Wiedniu, jak podkreślono, co dobrze rokuje także dla „Chopina i jego Europy”.

Sprzedaż biletów na festiwal rozpocznie się 17 marca 2020 r. Bilety będą dostępne na stronie www.bilety.nifc.pl oraz w kasach Muzeum Fryderyka Chopina. Pełny program jest dostępny tutaj: https://festiwal.nifc.pl/pl/2020/kalendarium.

(PS, MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.