Cecilia ma misję
Frenetyczna diva operowa śpiewająca może i piękne, ale nudne i trudne arie operowe? Cecilia Bartoli zrywa z tym wizerunkiem. Na dowód – okładka nowej płyty, która swoją premierę będzie miała jesienią.
Nie każdemu pewnie spodoba się operowa diva, która jedną sesją zdjęciową posyła na emeryturę dwie słynne skandalistki - Madonnę i Sinead O’connor. A robi to z determinacją godną płyty, którą nagrała. Album Mission zawierać będzie dzieła mało znanego włoskiego kompozytora, Agostina Steffaniego: arie solowe utrzymane w różnorodnej stylistyce, duety, fragmenty chóralne i instrumentalne interludia.
Życie i twórczość Steffaniego do dziś pozostaje w znacznym stopniu tajemnicą. Jego nazwiska próżno szukać w podręcznikach historii muzyki włoskiej, jedyne informacje dotyczą piastowanych przez niego funkcji wysokich urzędników dworskich. Dziś jednak zaczyna się o nim mówić coraz częściej, jako o jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki operowej epoki baroku.
Agostino Steffani, muzyk włoskiego pochodzenia, spędził większość życia w Niemczech. Niestety, ani przez włoskich, ani przez niemieckich muzykologów nie został należycie opisany, wobec czego jego muzyka do dziś pozostaje w większości nieodkryta. Okazuje się, że wkład Steffaniego w rozwój opery da się jednak porównać do osiągnięć takich kompozytorów jak Lully we Francji czy Purcell w Anglii, a mieszanka elementów typowych dla muzyki włoskiej, francuskiej i niemieckiej wykorzystana przez niego w swoich kompozycjach stworzyła podwaliny dla uniwersalnego języka muzycznego późniejszych dzieł Haendla, Bacha czy Telemanna. Pomimo że był czynnym kompozytorem i muzykiem dworskim, pełnił także wiele innych funkcji: był księdzem, dyplomatą, kolekcjonerem dzieł sztuki, językoznawcą, swatem wysoko urodzonych, i prawdopodobnie szpiegiem. Aktywnie zaangażowany w wiele istotnych wydarzeń swoich czasów był uczestnikiem wielu skandali. Stał się inspiracją dla autorki poczytnych kryminałów, Donny Leon, która na podstawie życiorysu Steffaniego napisała powieść “The Jewels of Paradise” – Klejnoty raju. Książka towarzyszyć będzie premierze albumu, na którym Cecila Bartoli przypomina twórczość nieznanego kompozytora.
W nagraniu płyty Mission, oprócz Cecilii Bartoli udział wzięli: światowej sławy kontratenor Philippe Jaroussky, chór Coro Della Radiotelevisione Svizzera oraz orkiestra I Barocchisti z Lugano grająca na instrumentach z epoki z dyrygentem - Diego Fasolisa.
Album w wersji DELUXE uzupełnia 172-stronicowa książeczka, na którą składają się, obok ilustracji, teksty utworów i eseje muzykologiczne w trzech językach (angielski, francuski i niemiecki).
(kaw na podstawie materiałów polskiego dystrybutora płyty - Universal Music Polska)
UWAGA! Fragmenty płyty niebawem do odsłuchania na www.prostoomuzyce.pl!