Butoh w przyjaznej przestrzeni [II odsłona Butoh Kai już za kilka dni]

14.07.2020
Butoh w przyjaznej przestrzeni [II odsłona Butoh Kai już za kilka dni]

Dla wszystkich spragnionych tańca butoh w warszawskiej ButohSferze mamy wspaniałą wiadomość. Już za kilka dni odbędzie się II odsłona Butoh Kai, w ramach którego odbędą się performanse, warsztaty, koncerty, pokazy specjalne oraz wernisaż wystawy, a także open stage.

ButohSfera jest przestrzenią sztuki, w której odbywają się zarówno regularne warsztaty butoh, jak i prezentacje czy kilkudniowe zajęcia prowadzone przez japońskich nauczycieli, takich jak Atsushi Takenouchi, Tetsuro Fukuhara czy Takao Kawaguchi. W lipcu w ButohSferze odbędzie się kolejne spotkanie, w którym wezmą udział wieloletni praktycy butoh, eksperymentujący performerzy oraz uczestnicy warsztatów. Mimo ograniczeń w związku z sytuacja związaną z COVID-19, pokazy performansów otwarte są dla publiczności, bo „kai” znaczy po japońsku „spotkanie”. Celem Butoh Kai 2020 jest w istocie stworzenie przyjaznej przestrzeni, pełnej pytań i ciekawych eksperymentu, sięgającej do źródeł i zarazem otwierającej się na to, co nowe. W tym roku wydarzenie otworzy wspomniany wernisaż wystawy „drops of sand” meg janus, która twórczo wykorzystuje nowe media. „'Drops od sand' to opowieść dotykająca tematu tożsamości. Ciało jako wehikuł filtrujący doznania przypomina, że jesteśmy adaptacją istniejących już cząstek, ziaren piasku. – wyjaśnia artystka – Przechodząc poprzez wspomnienia doznań, pobudzam ciało bolesne. Uruchomiona fala reakcji ujawnia się dzięki różnym formom artystycznego wyrazu. Doświadczenia trzynastu poziomów prowadzą do transformacji jakości. Działam w subtelny sposób na granicy natury i technologii w poszukiwaniu rozwiązań dla Synergii Sztuk pomiędzy Sztuką Intermedialną a Zintegrowanymi Mediami Performatywnymi”. Projekt stanowi efekt pracy z praktyką 5RYTMÓW Gabrielle Roth i 5ELEMENTÓW, a w ramach ekspozycji zostaną zaprezentowane obrazy intermedialne.

Jednak sercem Butoh Kai będą skierowane do osób zainteresowanych samorozwojem warsztaty Krzysztofa Jerzaka (Kraków) i Anity Zdrojewskiej (Warszawa), postaci od lat związanych ze sceną taneczną i eksplorujących temat butoh. Prowadzący zaprezentują także performanse z muzyką na żywo (Maja Baczyńska, Ruff Libner). „Hana no michi”, czyli „Droga kwiatów” to spektakl, który w bezpośredni sposób przedstawia proces transformacji cierpienia „zrujnowanej” osobowości. Zanurzenie w wewnętrznych, bolesnych doświadczeniach i przechodzenie przez kolejne fazy procesu zostają nasycone subtelnością i metaforyką japońskiej poezji haiku (teksty: Matsuo Basho, Arakida Moritake i Dama Sono-jo w tłumaczeniu Czesława Miłosza). Z kolei „Punkt Zero//Kontinuum” to temat, który performerce towarzyszy już długo, a – jak sama przyznaje – poszukiwaniom nie widać końca, zwłaszcza teraz, w sytuacji granicznej, gdy życie i śmierć po raz pierwszy na taką skalę wybrzmiewają w naszej codzienności. Poza 'Hana no michi” i „Punkt Zero//Kontinuum” podczas Butoh Kai zobaczymy także „Dweller” w wykonaniu Jodie Baltazar, „Nest” w wykonaniu Milito oraz „Dobry wieczór, Kazuo Ohno” w wykonaniu Grażyny Chmielewskiej.

Dodatkowymi wydarzeniami będą m.in. koncerty Ruffa Libnera „Oddychanie dźwiękiem”, czyli elektro-akustyczny chillout na instrumentach etnicznych (didgeridoo, drumle, handpan, shruti box, dźwięki otoczenia, echa, pętle, pogłosy) i „Strange songs” związanej z redakcją Presto. Muzyka Film Sztuka Mai Baczyńskiej (głos, looper, misy dźwiękowe, dzwonki koshi, perkusjonalia, gong), czyli „dziwne piosenki” – intuitywne, twórczo przetwarzające tradycję; polifonia wyśpiewana naturalnym głosem na tle improwizacji inspirowanej teatrem instrumentalnym i soundscapem.

Oprócz tego odbędzie się pokaz filmu (a dokładniej rejestracji performansu) „Kwiat i Ptak” zmarłego niedawno Yoshito Ohno. Można będzie zapoznać się też z archiwalnymi zasobami Kazuo Ohno Dance Studio – plakatami, książkami i albumami.

„W ubiegłym roku zorganizowałam Butoh Kai po raz pierwszy” – wypowiada się dla prasy Anita Zdrojewska, performerka i japonistka, inicjatorka wydarzenia, prezeska Fundacji Pompka. – „Chciałam stworzyć przestrzeń dla kameralnych, intensywnych spotkań i dać miejsce na pogłębioną eksplorację butoh, które przecież od początku istnienia jest nieustającym eksperymentem. W ramach działań fundacyjnych, gdy zapraszałam japońskich mistrzów (m.in. Yoshito Ohno, Yukio Waguriego, Atsushiego Takenouchiego), zawsze miałam ogromną przyjemność z tych spotkań. Myślę, że właśnie 'spotkania' są kluczem do pogłębiania doświadczeń i stąd formuła Butoh Kai; sprawdziła się na tyle, że chcę ją powtórzyć. W sytuacji pandemicznej ciekawa jestem nie tylko, czy uczestnicy dopiszą, ale także na ile ograniczyła ona czy wzmocniła nasze twórcze zasoby”. Bo w sztuce tak silnie opartnej na intuicji, jak butoh czy muzyczna improwizacja, każdy impuls płynący z wnętrza i z zewnętrza ma znaczenie.

PROGRAM:

Piątek 17 lipca

18.00 – meg janus”drops of sand” (wernisaż/wystawa)
18.30 – Ruff Libner „Sound breathing” (koncert)
19.00 – Anita Zdrojewska (butoh), Ruff Libner (muzyka) „Punkt zero. Kontinuum”
20.00 – Krzysztof Jerzak (butoh), Maja Baczyńska (muzyka) „Hana no michi”

Sobota 18 lipca

10.00-13.30 – warsztaty, Krzysztof Jerzak
14.30-17.00 – warsztaty, Anita Zdrojewska
18.30 – pokazy powarsztatowe
19.00 – Jodie Baltazar „Dweller”
20.00 – Milito „NEST”

Niedziela 19 lipca

10.00-13.30 warsztaty, Krzysztof Jerzak
14.30-17.00 warsztaty, Anita Zdrojewska
18.00 – Maya Baczyńska „Strange Songs” (koncert)
19.00 – Grażyna Chmielewska „Dobry wieczór, Kazuo Ohno”
20.00 – pokaz filmu „Kwiat i Ptak” (tylko dla uczestników „Butoh Kai”)

MIEJSCE:

Koszt warsztatu i uczestnictwa w całym Butoh Kai: 300 zł
Koszt pojedynczych wejściówek: 30 zł
(rabat dla studentów)

ORGANIZATOR – Anita Zdrojewska, [email protected]
ButohSfera, Fundacja Pompka, PUBLINK.

Szczegóły, noty o artystach:

https://www.facebook.com/events/2692940647654922/

(MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.