Buszowanie w bibliotece Ludwiga van
Co miał w głowie Beethoven? Jakim ulegał wpływom? Co go inspirowało? Odpowiedzi na te pytania, Beethoven-Haus postanowili szukać w lekturach do poduszki kompozytora...
Cel: rekonstrukcja biblioteki Ludwiga van Beethovena. Lista jest bardzo długa. Informacji o tytułach, po które sięgał artysta, muzykolodzy uważnie wyszukują w jego pamiętnikach, listach, notatnikach, a nawet szkicach utworów. Przydatne są również wszelkie wspomnienia o jego osobie u współczesnych mu postaci.
Na półkach u Beethovena na pewno można było znaleźć utwory na fortepian (Bacha, Clementiego, Cramera, Reicha), kwartety smyczkowe Haydna i Mozarta, symfonie Haydna, opery m. in. Cherubiniego, Glucka, Mozarta, msze i oratoria Haydna, a także requiem Mozarta. Do tego pełna kolekcja Händla oraz masa innych wartościowych pozycji muzycznych.
Druga duża grupa to literatura piękna, dramaty, poezja. Ludwig mógł pochwalić się pełnymi edycjami dzieł Cycerona, Goethego, La Fontaine'a, Szekspira i wielu innych. Studiował też teksty z dziedzin przyrodniczych, filozoficznych i historycznych. Obok przewodników po Górnej Austrii, Baden i Paryżu, poradnika medycznego i kilku słowników brakowało tylko... książki kucharskiej.
Na koniec gratka dla największych fanów Beethovena. Żeby szybciej zrealizować projekt wymagający sporych nakładów finansowych, Instytut daje każdemu możliwość adoptowania książki. W zależności od wysokości darowizny niesie to ze sobą różne przywileje - od samego poczucia, że pomagamy w czymś wielkim, aż po zaproszenia na specjalne eventy w Beethoven-Haus w Bonn.
Zainteresowanych projektem lub historią losów biblioteki Beethovena, odsyłamy na stronę Beethoven-Haus.
Anita Kurdziel
Ciekawe? Powiedz o tym znajomym: