Burzliwe emocje w muzyce [koncert online z Filharmonii Łódzkiej]

13.05.2021
fot. mat. pras.

Filharmonia Łódzka zaprasza do wysłuchania koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów.

„Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.

Tytuł kwartetu smyczkowego „Śmierć i dziewczyna” Franciszka Schuberta pochodzi od tytułu pieśni, napisanej przezeń siedem lat wcześniej. Jej melodia pobrzmiewa w drugiej części utworu. Biografowie Schuberta wiążą ten fakt z czasem powstania dzieła: było to w 1824 roku, gdy schorowany kompozytor – choć zaledwie 27-letni  - miał już przeczucie nadchodzącego schyłku istnienia. Muzyka oddaje dramatyzm walki między życiem a śmiercią, co jest możliwe między innymi dzięki silnemu skontrastowaniu temp, częstym zmianom tonacji i przekształceniom melodii. Większą mocą brzmienia utwór zachwyca w opracowaniu Gustawa Mahlera na orkiestr smyczkową.

Partię solową pieśni Wagnera wykona sopranistka Katarzyna Hołysz, na stałe współpracująca z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.

Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt dostępu: 14 PLN.

Link: https://live.bilety24.pl/event/index/c3cc575b41be28f943e0136e6b2b2431234fcedc

KONCERT SYMFONICZNY
16 KWIETNIA 2021 / PIĄTEK / 19.00

Wykonawcy:

Katarzyna Hołysz – sopran

Paweł Przytocki – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:

R. Wagner – Wesendonck Lieder WWV 91

F. Schubert / G. Mahler – „Śmierć i dziewczyna” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz