Burmistrzu, daj na skrzypce.
Kolejny zespół muzyczny znajdzie się pod finansowymi skrzydłami lokalnego samorządu?
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus może stać się samorządową instytucją kultury. W poniedziałek radni sejmiku wielkopolskiego podjęli uchwałę, w której zadeklarowali chęć współfinansowania działalności orkiestry.
fot. Katarzyna Babka / Facebook FanpageSamorząd chce wspólnie z Polskim Radiem SA, w którego strukturach obecnie znajduje się Orkiestra Amadeus, powołać nową instytucję kultury - Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu. - Jest to zacna orkiestra, która od zawsze była w strukturach Polskiego Radia i należy jej się stabilność funkcjonowania. Orkiestra jest związana z regionem i promuje Wielkopolskę na całym świecie - powiedziała PAP dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Agata Gręda. Radio i samorząd będą współfinansować działalność orkiestry. We wstępnych deklaracjach padła kwota 900 tys. zł od radia i taka sama od samorządu, ale szczegóły współpracy zostaną ustalone w umowie, która ma być podpisana między samorządem a radiem. - Liczymy też na pomoc finansową miasta Poznania, jak i wspieranie orkiestry ze strony ministerstwa kultury - dodała Gręda.
Jest się czego bać? Raczej nie. Doświadczenia pokazują, że lokalne wsparcie pozwala zespołom rozwijać skrzydła. Marek Moś od wielu lat otrzymuje dofinansowanie od samorządu lokalnego, co widoczne jest w nazwie jego orkiestry: AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Innym zespołem utrzymywanym przez lokalne władze jest Lasoń Ensamble Kameraliści miasta Mikołowa. Oni także świetnie sobie radzą. I doceniają gest miasta, który pozwala im swobodnie prowadzić działalność artystyczną.
Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Orkiestra działała pod patronatem "Jeunesses Musicales", następnie Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji. Od 1988 roku występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata.
Lasoń Ensemble tworzy pięciu muzyków, działających na szerokim polu wykonawstwa, których idea kameralistyki połączyła w jeden zespół. Ich domem stało się miasto Mikołów, które pełni wieloletnią rolę mecenasa kultury muzycznej i pomimo swoich niewielkich rozmiarów od lat pretenduje do miana muzycznego serca Śląska. W ubiegłym roku wydali debiutancką płytę pt. Polish Piano Quintets, nakładem wydawnictwa CD Accord. Płyta została nominowana do Fryderyka 2013 w kategorii Album Roku - muzyka kameralna. Na płycie zarejestrowane zostały najwybitniejsze polskie utwory napisane na kwintet fortepianowy w odstępie mniej więcej 50 lat.
AUKSO powstała w lutym 1998 roku. Grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny) , a w historię własną orkiestry wpisana jest jej współpraca z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.
Źródło: PAP/wp.pl, własne