Brytyjski powrót do przeszłości [recenzja]

13.05.2021

Ostatnio na rynku muzycznym ukazały się dwa interesujące albumy brytyjskich artystów, którzy wykonują muzykę dawną.

przeczytaj lub wróć do działu recenzji płyt

Warto przy tej okazji wspomnieć, że Wielka Brytania ma wspaniałe tradycje wykonawstwa muzyki dawnej. Pochodzący z wysp Roger Norrington, Christopher Hogwood i John Elliot Gardiner byli pionierami nowego podejścia do muzyki dawnej oraz wykonywania jej na instrumentach z epoki. Obecnie już drugie a nawet trzecie pokolenie muzyków podąża ich śladami.

Jedną z podopiecznych Christophera Hogwooda była Rachel Podger, która obecnie jest jedną z czołowych skrzypaczek barokowych. Podger współpracowała z wieloma orkiestrami, w tym z Polskim zespołem Arte dei Suonatori, z którym nagrała album.

Razem brzmią na przykład tak:

http://www.youtube.com/watch?v=6XRpmF3Kb6E

Niedawno Rachel Podger nagrała solowy album “Guardian Angel”. Na albumie tym znalazły się utwory niemieckich kompozytorów baroku: Johanna Sebastiana Bacha, Heinricha Ignaza Franza von Bibera, Johanna Georga Pisendela oraz włoskich mistrzów Giuseppe Tartiniego i Nocoli Matteis. Utwory zaprezentowane na tym albumie są niezwykle wymagające technicznie, ale dla Podger wydaje się to nie być żadną przeszkodą. Wykonuje tę muzykę ze swobodą, lekko i nastrojowo. Podger gra na instrumencie z 1739 roku, który ma piękną jedwabistą barwę, która w połączeniu z nieskaziteną techniką Podger sprawia, że ciężko jest przestać słuchać tego albumu.

Kolejnym nagraniem muzyki dawnej, które ostatnio pojawiło się w sprzedaży, jest album “Pavans and Fantasies from the Age of Dowland”. Nagranie to muzycznie przygotował John Holloway, który gra na barokowych skrzypcach i na altówce.

Tu wykonuje utwór francuskiego kompozytora J.M. Leclaira:

http://www.youtube.com/watch?v=TbrniXi4Xcs

Towarzyszą mu niemieccy muzycy młodszego pokolenia - Monika Baer, Renate Steinmann, Susanna Hefti oraz Martin Zeller. Wszyscy oni grają na instrumentach dawnych, których dzwięk jest delikatny i pełen uroku. Na albumie tym znajdziemy utwory angielskiego późnego renesansu oraz wczesnego baroku. Są tu zatem kompozycje Johna Dowlanda, Matthew Locke, Thamasa Morleya, Williama Lawesa oraz Henry Purcella. John Holloway wraz ze swoimi muzykami rewelacyjnie oddają klimat oraz rytm tych utworów. W ich wykonaniu te dawne miniatury muzyczne na nowo odżywają, co więcej są one pełne uroku i unikalnego czaru.

płyt wysłuchał i poleca Czytelnikom Presto - Jacek Kornak

Przeczytaj inne recenzje:

Dla początkujących melomanów

Dla średnio zaawansowanych

Dla zaawansowanych

Książki

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz