Brahms i Śpiąca Królewna [3 pytania do Isabelli Faust]

13.03.2019
fot. Felix Bröde

28 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zagości Philippe Herreweghe, jeden z pionierów wykonawstwa historycznego. Gwiazdą wieczoru będzie skrzypaczka Isabelle Faust, od wielu lat współpracująca z Herreweghem. Solistka grająca na słynnym Stradivariusie o nazwie „Śpiąca królewna” wykona Koncert na skrzypce i orkiestrę D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa. Skrzypaczka zgodziła się opowiedzieć dla Presto o swojej pracy.

Maria Nowrot: Gra Pani na skrzypcach Stradivariusa o imieniu „Śpiąca Królewna”. Co jest wyjątkowego w tym instrumencie?

Isabelle Faust: Wszystkie skrzypce Stradivariusa są wyjątkowe! Te konkretne pochodzą z 1704 roku i noszą to imię ze względu na swoją historię. Przez długi czas były one zagubione, zapomniane i zostały odnalezione na nowo dopiero po 150 latach. Gram na tym instrumencie już od 20 lat i uważam, że mam wielkie szczęście!

Słyszałam, że przygotowując się do wykonania koncertu skrzypcowego D-dur Brahmsa wykonała Pani badania historyczne nad tym utworem. Czy historyczne tło utworu jest dla Pani ważne?

Przygotowując się do wykonania utworu muzycznego staram się zdobyć jak najwięcej informacji na jego temat. Nie zawsze są to aż badania historyczne… Powiedziałabym, że jest to raczej moja naturalna potrzeba, aby dowiedzieć się wszytego co istotne na temat utworu i jego twórcy. Czasem wystarczy dokładnie przeanalizować partyturę, czasem jednak zagłębiam się w archiwa i manuskrypty.

Jakie cechy wykonań na instrumentach historycznych uważa Pani za szczególnie istotne?

Uważam je za niezwykle inspirujące. Niektóre brzmienia jest o wiele łatwiej osiągnąć na instrumentach podobnych do tych, na których grano w epoce kompozytora i na które ten utwór został napisany. Często materiał z którego został zbudowany instrument wskazuje muzykowi poprawne tempo, właściwą artykulację, retorykę itd. Po przeżyciu takiego doświadczenia można oczywiście próbować odtworzyć to brzmienie na współczesnym instrumencie. Ale nie zawsze jest to możliwe, a w każdym wypadku trudne i pracochłonne.

***

Więcej informacji na temat koncertu znajdziecie TUTAJ

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.