Borys Godunow w Operze Śląskiej
W październiku na scenę Opery Śląskiej powróci szczególnie oczekiwany przez melomanów spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana „BORYS GODUNOW”. Wprowadzenie do repertuaru „Borysa Godunowa” w 2004 r. uznane zostało za jedno z najbardziej ambitnych i odpowiedzialnych zadań w historii śląskiej sceny operowej; spektakl zrealizowany został z niezwykłym rozmachem inscenizacyjnym, w pięknych i bogatych kostiumach, znakomicie korespondujących z rewelacyjną i monumentalną muzyką.
Warto także nadmienić, że Jubilat – inscenizator i reżyser przedstawienia – Wiesław Ochman – na czołowych scenach świata sam wielokrotnie kreował dwie tenorowe partie tego dzieła: Dymitra Samozwańca i Kniazia Szujskiego.
Twórca „Borysa Godunowa” – Modest Musorgski, to w historii muzyki postać wyjątkowa. Przykuwający mocą samorodnego kompozytorskiego talentu geniusz-nowator, a jednocześnie człowiek prawdziwie tragiczny. Żył niespełna 43 lata, jednak to, co stworzył wywarło ogromny wpływ nie tylko na muzykę Rosji. Claude Debussy napisał: „On jest i pozostanie jedynym twórcą dalekim od szablonów i oschłych formuł. Nigdy wrażliwość artysty nie wyraziła się równie prostymi środkami – ma się wrażenie sztuki tworzonej przez jakiegoś dzikusa, który idąc tropem swej wrażliwości na każdym kroku odkrywa muzykę”. „Borys Godunow”, jeden z największych i najbardziej oryginalnych dzieł w całej literaturze operowej, to monumentalny fresk historyczny o posępnej głębi, przykuwający uwagę scenami zbiorowymi.
Rzecz dzieje się w Rosji i Polsce na przełomie XVI i XVII wieku. Po objęciu tronu przez Borysa Godunowa po Rosji krążą plotki o domniemanym związku cara ze śmiercią prawowitego następcy, carewicza Dymitra. W oparciu o poemat Puszkina stworzył Musorgski sceny operowe malujące wyraziście tragedię rosyjskiego ludu oraz polityczną anarchię, a na tym tle – osobisty dramat cara Borysa.
Uroczysty spektakl w Operze Śląskiej odbędzie się w ramach obchodów
JUBILEUSZU 55-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ MAESTRO WIESŁAWA OCHMANA
Ceny biletów w dn. 26. 10. Br.: 80, 60, 40 zł; ulgowe: 75, 55, 35 zł
Powtórzenie spektaklu na bytomskiej scenie: 27 października /niedziela/ godz. 18.00
(bilety w cenie: 40 zł – 60 zł)