Beethoven? Do trzech razy sztuka

20.03.2013

Zapowiadają się dwa ciekawe wieczory w towarzystwie TrioVanBeethoven. Pierwszy w Białymstoku 23 marca, a drugi w Warszawie dzień później, w Zamku Królewskim.

Cztery bardzo dobre utwory (Ludwig van Beethoven - Trio Es-Dur op.1/1, Balduin Sulzer - Trio fortepianowe z 1988 roku, Witold Lutosławski – “Grave” na wiolonczelę i fortepian i romantyczny Johannes Brahms: Trio C-Dur op. 87) w wykonaniu zespołu młodego stażem, ale prężnie działającego, którego członkowie najpierw dali się poznać jako bardzo dobrzy soliści.

Trio zadebiutowało w listopadzie 2011 podczas Dni Muzyki Dawnej w Herne. W 2012 roku odbyły się jego koncerty w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Koncerty w Polsce organizowane są we współpracy z Austriackim Forum Kultury. Zespół zagra 23 marca o godzinie 19:00 w Białymstoku, w Pałacu Branickich. Natomiast 24 marca o godzinie 18:00 wystąpi w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, w ramach jubileuszu 10-lecia zamkowych cykli koncertowych.

Beethoven czyli inspiracja

TrioVanBeethoven założyli Clemens Zeilinger, Verena Stourzh i Erich Oskar Huetter. Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Sami twórcy przyznają, że Beethoven reprezentuje niezależne myślenie, rewolucyjność, twórczość sięgającą w przyszłość. Jest źródłem inspiracji dla wielu artystów i kompozytorów. Ludwig van Beethoven jest również wyraźnie widoczny w biografiach wszystkich trzech członków tria. Clemens Zeilinger wykonywał cyklicznie wszystkie sonaty Beethovena, Verena Stourzh wraz z zespołem Haydn Trio Eisenstadt nagrała wszystkie jego tria, a Erich Oskar Huetter interesował się szczególnie sonatami wiolonczelowymi mistrza.

 

Tria w akcji można posłuchać na tutaj

 

Clemens Zeilinger należy do najlepszych austriackich pianistów. Koncertuje na całym świecie, współpracując z renomowanymi orkiestrami takimi jak Niederösterreichische Tonkünstler, Brucknerorchester Linz, Mozarteum Orchester Salzburg i Orchestra of the Royal Academy London. Jest laureatem wielu konkursów, m.in. konkursu pianistycznego im. Ludwiga van Beethovena w Wiedniu oraz Europejskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Hadze. Obecnie jest również wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu oraz na Uniwersytecie im. Antona Brucknera w Linzu.

Verena Stourzh przez 12 lat była skrzypaczką w Haydn Trio Eisenstadt. Wraz z zespołem występowała na koncertach na całym świecie. Ogromnym sukcesem okazało się nagranie przez nich wszystkich utworów na trio fortepianowe Haydna, Beethovena, Schuberta i Mozarta, a także pierwsze na świecie nagranie wszystkich 429 szkockich pieśni Haydna (z Lorną Anderson i Jamiem MacDougallem).

Erich Oskar Huetterto wybitny wiolonczelista, laureat konkursów w Wiedniu, Stresie, Düsseldorfie i Gorizii. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Bazylejska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Kameralna w Stuttgarcie, Filharmonia Macedońska, Moskiewska Orkiestra Kameralna, orkiestra Royal College of Music Londyn i L’Orchestre de Region Avignon i in. Koncertował w wielu krajach na całym świecie. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadzi m.in. kursy mistrzowskie w Stift Admont, na Cyprze, w Izraelu i USA. Od czerwca 2006 roku prowadzi projekt wielokulturowy „Sounding Jerusalem“ w Izraelu, którego jest założycielem.

Wstęp na koncert w Białymstoku jest bezpłatny, natomiast bilety na koncert w Warszawie można nabyć bezpośrednio w Zamku Królewskim.

Adrianna Noszczak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.