Beata Szałwińska wśród gości Domówki Kultury

08.06.2020
fot. mat. pras.

Beata Szałwińska wzięła udział w programie „Domówka Kultury”, którego twórcami są polscy muzycy Sebastian Wypych i Piotr Kopietz.  Artystka znalazła się wśród znamienitych gości, kompozytorów i wirtuozów, którzy opowiadali o swojej twórczości i miłości do fortepianu.

Domówka Kultury powstała w dobie pandemii jako okazja do „wyjścia z domu” bez odrywania się od komputera. Jest to cykl spotykań z artystami których tematyka dotyczy wybranego muzycznego zjawiska lub instrumentu. Audycja odbywa się na żywo w każdy niedzielny wieczór już od kilku tygodni, wnosząc w świat internetu walor edukacyjny oraz piękno klasycznych i jazzowych brzmień. Dzięki temu projektowi można wiele się dowiedzieć o muzyce, instrumentach i poznać wybitnych twórców i wykonawców, którzy od wielu lat odnoszą sukcesy w Polsce i na scenach międzynarodowych. Tematy pierwszych odcinków dotyczyły tanga, akordeonu i badoneonu, skrzypiec, klawesynu i kontrabasu. Szósty odcinek gospodarze programu poświęcili fortepianowi, a do współtworzenia tego wydania zaprosili takie sławy jak: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Adam Makowicz, Karol Radziwonowicz, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik, Paweł Kowalski, znany komentator muzyczny i krytyk Jan Popis, Krzysztof Herdzin, Marek Bracha, Hadrian Filip Tabęcki, Aleksander Dębicz i Beata Szałwińska – jedyna kobieta w gronie zaproszonych pianistów.

Pianiści opowiadali o swojej twórczości, wykształceniu i etapach kariery, o swoich fortepianach i muzycznych inspiracjach, o życiu w czasie pandemii, przemyśleniach… Prezentowali też swój talent. Każdy artysta pokazał się w swej autorskiej konwencji, każdy z własnym pomysłem na opowiedzenie o swojej miłości do muzyki i instrumentu.

Beata Szałwińska pojawiła się na sam koniec programu, wśród wiosennych kwiatów w swoim warszawskim ogrodzie, wnosząc wiele radości i kobiecych emocji do świata klasycznych brzmień. Piotr Kopietz zapowiedział pianistkę jako niezwykle wszechstronną artystkę, poszukującą inspiracji w różnych muzycznych sferach – od klasyki poprzez jazz aż po tango nuevo.

Artystka mówiła o umiłowaniu do transkrypcji, o fascynacji Argentyną i twórczością Astora Piazzolli, o emocjach i o wolności. Opowiedziała też o ostatnio wydanej płycie „Jej portret”, zawierającej jedne z najpiękniejszych standardów jazzowych o miłości, m.in.: A Time For LoveSophisticated LadyWhen I Fall in LoveOver the RainbowMy Funny ValentineDanny BoyDon’t Worry About MePejzaż bez ciebie, czy Jej portret. Wspomniała, że jest to jej wyjątkowy projekt, połączenie wielu sztuk – od muzycznych perełek takich artystów jak m.in. Włodzimierz Nahorny, Jerzy Wasowski, Rube Bloom, Victor Young, Richard Rodgers, poprzez opracowania na fortepian tych światowych kompozycji autorstwa Frederica Meindersa i Tomasza Radziwonowicza, aż po subtelne malarstwo Lidii Markiewicz, które uświetniło okładkę tej płyty.

Artystka wspomniała również o najnowszych planach muzycznych i nagraniu podwójnego albumu z pieśniami Sergiusza Rachmaninowa w duecie z rosyjskim basem Alexandrem Anisimovem oraz pieśni na fortepian solo.

Beata Szałwińska to wszechstronna pianistka. Jej twórczość charakteryzuje się mieszaniem różnych stylów i gatunków muzycznych, co sprawia, że fascynują się nią nie tylko miłośnicy klasycznych brzmień. Swoich fanów Beata Szałwińska znajduje również wśród pasjonatów jazzu i muzyki rozrywkowej, co idealnie wpisuje się w jej głębokie przekonanie, że każdy prawdziwy artysta bezustannie poszukuje swojej indywidualnej drogi i wypowiedzi. Artystka jest też założycielką ACONCAGUA PROJECT - projektu muzycznego, którego celem jest interpretacja i rozpowszechnianie repertuaru Astora Piazzolli, jednego z twórców argentyńskiego tanga, łączącego muzykę klasyczną z innymi gatunkami i stylami muzycznymi. W ubiegłym roku Beatę Szałwińską uhonorowano statuetką Charyzmatyczna Osobowość Muzyczna Promująca Polskę na Rynkach Międzynarodowych za jej dotychczasowe dokonania w dziedzinie kultury.

{info. pras}
 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.