Barokowa bomba!

17.07.2012

270 lat badacze siedzieli na tykającej bombie. W Bibliotece Narodowej w Turynie odnaleziono "nowy" manuskrypt opery "Orlando Furioso" Antonio Vivaldiego. Dla zachwyconych ekspertów i melomanów to gratka w świecie opery barokowej. Znalezisko datuje się na rok 1714, a więc 13 lat przed skomponowaniem wersji znanej nam dzisiaj. Oba "Rolandy" mają wspólny tekst, ale muzycznie opracowany w zupełnie różny sposób. Dla muzykologów jest do doskonała okazja do badań nad przemianami w stylu kompozytora. Dodatkowo dowiadujemy się czegoś nowego o samym Antonio. Napisać dzieło, a później stworzyć je na nowo - kto by się spodziewał?

Premiera nowego "Rolanda" 20 lipca na Festival de Beaune we Francji. A tymczasem - to, co znamy i lubimy...

http://www.youtube.com/watch?v=fGc3gi8VkwA

Anita Kurdziel

 

Ciekawe? Powiedz o tym zajomym:

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.