Ba(rock)

13.05.2021

Barok to w sztuce okres przerysowania oraz przesady, to również okres, w którym muzyka jak nigdy wcześniej była pełna ekspresji. Taki właśnie jest album nagrany przez Simone Kermes oraz Vivica Genaux z towarzyszeniem Cappella Gabetta pod batutą Andrésa Gabetta. Nagranie to wydane ostatnio przez Sony zatytułowane jest “Rival Queens” i nawiązuje do rywalizacji dwóch legendarnych XVIII-wiecznych śpiewaczek: Francesca Cuzzoni i Faustina Bordoni. Obie one były w swojej epoce uznane za najwybitniejsze głosy, a ich rywalizacja stała się tak znana, że kompozytorzy epoki specjalnie dla nich pisali duety, w których śpiewaczki te mogły ze sobą rywalizować. Kermes i Genaux na albumie raczej nie rywalizują. Ich głosy pięknie i harmonijnie się przeplatają, ale zarazem rewelacyjnie oddają one atmosferę epoki. Ich śpiew jest pełen energii, lekkości oraz barokowej przesady. Warto również sięgnąć po ten album, gdyż utwory tutaj prezentowane są niezwykle rzadko wykonywane. Znajdziemy tutaj utwory Giuseppe Areny, Giovanniego Bononciniego, Geminiano Giacomelliego, Leonardo Vinciego oraz kilku innych kompozytorów pierwszej połowy XVIII wieku, którzy obecnie są prawie zapomniani.

 

Rival Queens, Simone Kermes, Vivica Genaux, Cappella Gabetta, Andrés Gabetta, Sony 2014

 

Kolejnym barokowym albumem, który ostatnio ukazał się na rynku jest Concerto - Venice: The Golden Age nagrany przez Akademie für Alte Musik Berlin pod kierownictwen Georg Kallweit i z udziałem oboistki Xenii Löffler. Wenecja w XVIII wieku była światową stolicą muzyki. To tutaj bujnie rozwijał się styl barokowy i to właśnie tutaj przybywali wybitni kompozytorzy aby prezentować swoje utwory. Oczywiście najwybitniejszym weneckim twórcą epoki był Antonio Vivaldi, ale oprócz niego w XVIII wieku w Wenecji tworzyli również Giovanni Porta, Alessandro Marcello oraz Carlo Tessarini. I to właśnie ich utwory znajdziemy na tym albumie dedykowanym Wenecji. Muzycy Akademie für Alte Musik Berlin wykonują barokowe koncerty z wprost niebywałą ekspresją. W ich grze słychać pasję i radość. Ich Wenecja to miasto nie tylko pełne słońca, ale energii i życia. Z pewnością ten album przedłuży nam lato.

 

Concerto - Venice: The Golden Age, Xenia Löffler, Akademie für Alte Musik Berlin, Georg Kallweit, Harmonia Mundi 2014

 

Jacek Kornak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz