Barkowa muzyka znów zabrzmi w Gdańsku [rusza 14. Festiwal Goldbergowski]
W dniach 28.08.-1.09 odbywać się będzie 14. edycja Festiwalu Goldbergowskiego, którego założeniem jest prezentacja muzycznego dziedzictwa Gdańska, w kontekście zjawisk europejskiej kultury muzycznej.
Festiwal rozpocznie koncert pochodzącej z Tyrolu orkiestry instrumentów historycznych L'Accademia d'archi di Bolzano (28.08), występującej po raz pierwszy w Polsce. Zespół założony przez Georga Eggera, zagra wraz z fagocistami – Sergio Azzolinim i Ai Ikedą i zaprezentuje m.in. kompozycje Josepha Haydna, którego 210. rocznica śmierci przypada w tym roku. Kolejnego dnia (29.08) w wykonaniu Goldberg Septett zabrzmią Wariacje Goldbergowskie w aranżacji Heriberta Breuera.
Utwór, nierozerwalnie związany z nazwiskiem patrona festiwalu, gdańskiego klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga, w tym roku usłyszeć będzie można w ciekawej wersji na septet, złożony z triów smyczkowego i dętego, połączonych brzmieniem harfy. Dzień później (30.08) wystąpi francuski zespół Les Traversées Baroques, który zaprezentuje kompozycje działającego w XVII wieku w Gdańsku Kaspara Förstera młodszego, cenionego za życia kompozytora, ale też śpiewaka o nieprzeciętnej skali głosu.
W sobotni wieczór (31.08.) wystąpi pochodzącą z Holandii grupa Les Esprits Animaux. Obsypany nagrodami na międzynarodowym konkursie muzyki dawnej w Brugii zespół, zaprezentuje się w repertuarze złożonym z kompozycji Georga Philippa Telemanna i patrona festiwalu - Johanna Gottlieba Goldberga.
Na finałowym koncercie (1.09) zabrzmi muzyka pochodzącego z Elbląga Johanna Benjamina Grossa, którego 210. rocznica urodzin przypada w tym roku. Twórczość i dokonania tego kompozytora są nadal zbyt mało znane, biorąc pod uwagę jego styczność z największymi artystami epoki, w której działał (Clara i Robert Schumannowie, Felix Mendelssohn) i uznanie jakim go darzono.
Koncert z utworami Grossa zorganizowany został w rocznicę śmierci kompozytora (1.09.1848), a usłyszeć na nim będzie można grono najwybitniejszych polskich artystów: Tomasza Strahla, z towarzyszącym mu na fortepianie Robertem Morawskim i choć młody, to uznany i ceniony kwartet Meccore String Quartet.
Koncerty odbywać się będą w Dworze Artusa i Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.goldbergfestival.pl
{info. pras}