Baltic Neopolis Orchestra i "Wielcy Koncertmistrzowie"

19.09.2020
Baltic Neopolis Orchestra i "Wielcy Koncertmistrzowie"

Cykl "Wielcy Koncertmistrzowie" został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku i jest najbardziej prestiżowym cyklem artystycznym orkiestry Baltic Neopolis. Wyznacznikiem jakości i unikatowości przedstawionego projektu jest obecność najwybitniejszych koncertmistrzów z Polski i ze świata oraz drobiazgowy, sumiennie i precyzyjnie przygotowany repertuar koncertów, ukazujący w sposób możliwie najatrakcyjniejszy bogactwo kultury muzycznej.

Do tej pory orkiestrze podczas koncertów towarzyszyli m.in.: Roman Kim, Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Igor Yuzefovich, Lars Bjornkjaer, Daniel Stabrawa, Jan Stanienda czy Yuri Zhislin, Marat Bisengaliev, Carmine Lauri, Daniel Rowland i Maria Machowska. W 2020 roku wraz z Baltic Neopolis Orchestra zagrają: Fedor Rudin, koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej, Melina Mandozzi, koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii w Bergen oraz Rafała Zambrzyckiego - Payne, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Do szczecińskiej publiczności dołączyć może w tym roku ta zgromadzona przed komputerem, bowiem wszystkie koncerty będą streamowane w sieci. Dzięki temu arcydzieła muzyki klasycznej, jak i utwory mniej znane prezentowane w ramach cyklu "Wielcy Koncertmistrzowie", trafią do jeszcze szerszego grona.

Włoski Kaprys
26 września 2020, Kościół Garnizonowy w Szczecinie,
godz. 19:00

Mistrzowskie zagrania w iście włoskim stylu podczas koncertu zaprezentuje orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra, którą poprowadzi koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej Fedor Rudin. Przekrój nastrojów i kunsztu włoskich twórców (od XVIII do XX w.) z pewnością dobrze wpisze się w okres schyłku lata i początek melancholijnej, ale pięknej jesieni. Utrzymane w pogodnym nastroju Divertimento jednego z trzech wielkich klasyków wiedeńskich Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz spotkanie z jednym z największym kompozytorów opery włoskiej - Giacomo Puccinim, uczynią ten wieczór dynamicznym i zaskakującym w swym włoskim, kaprysowym kontekście.

Artyści:
Fedor Rudin – Koncertmistrz Koncertmistrz Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii, skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart – Divertimento F dur KV 138
Hugo Wolf – The Italian Serenade
Nino Rota – Concerto per Archi
Niccolò Paganini/Edison Denissow – Five Caprices for Violin and String Orchestra
Giacomo Puccini – Crisantemi

Fedor Rudin
Francusko-rosyjski skrzypek Fedor Rudin szybko zyskał pozycję jednego z najbardziej wyjątkowych i wielowymiarowych artystów koncertowych dzisiejszego pokolenia. Jest koncertmistrzem Wiedeńskiej Opery Narodowej/Filharmonii Wiedeńskiej i laureatem wielu prestiżowych konkursów, takich jak Premio Paganini w Genui i George Enescu w Bukareszcie. W 2019 roku otrzymał nagrodę Ivry Gitlis w Paryżu, a jego najnowszy album „Reflets” był nominowany do międzynarodowych nagród muzyki klasycznej. Jego ostatnie występy obejmowały solowe debiuty w prestiżowych salach koncertowych, takich jak Stern Auditorium Carnegie Hall w Nowym Jorku, Berlin Konzerthaus, Paris Philharmonie, Vienna Musikverein i Tonhalle Zurich, z wieloma światowej sławy orkiestrami, w tym Basel Symphony Orchestra, National Orchestra of the Opéra Bastille, Monachium Chamber Orchestra, Paris Chamber Orchestra, Cape Town Philharmonic i Montreal Symphony Orchestra. Grał pod batutą dyrygentów, takich jak Lorenzo Vioy, Darrell Ang, Isaac Karabtchevsky, Christoph Poppen, Maxim Vengerov i Conrad van Alphen. Fedor Rudin, pasjonat repertuaru operowego i symfonicznego, regularnie pracuje jako dyrygent. Mając zaledwie 20 lat, w latach 2012-2013 pełnił funkcję gościnnego dyrygenta Gruzińskiej Filharmonii Narodowej. Dyrygował takimi orkiestrami, jak Petrobras Symphony Orchestra z Rio de Janeiro, Moskiewski Zespół Muzyki Współczesnej, Filharmonii Lwowskiej i Orquestra Reino de Aragon. Fedor kończy obecnie dyrygenturę w klasie Simeona Pironkoffa na University of Music and Performing Arts Vienna.

Fjordmusikk
27 października 2020, Technopark Pomerania, Budynek F2, Sala Castanea,
godz. 19:00

Fjordmusikk – muzyka Norwegii zagości tego wieczoru za sprawą Meliny Mandozzi, koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii w Bergen, która wraz z BNO zaprezentuje dorobek kompozytorów norweskich oraz ikon romantycznej muzyki klasycznej. Ole Bull, czy Johan Svendsen asymilując do swojego stylu kompozytorskiego niezwykle bogatą muzykę ludową swojego kraju stworzyli fundamenty norweskiej muzyki narodowej. Romantyczny, niezwykle bogaty wyrazowo i nastrojowo język dźwięków, wyjątkowo trafnie oddaje barwy „północnego krajobrazu”. Europejskie tradycje w innych niż norweskie barwach, prezentować będzie z kolei I Symfonia tegorocznego jubilata, Ludwiga van Beethovena. Wczesne dzieło wielkiego mistrza wykazujące wyraźne wpływy Symfonii 97 Haydna i Symfonii Jowiszowej Mozarta w wykonaniu smyczkowej orkiestry kameralnej, będzie także kolejną odsłoną projektu Beethoven 2020.

Artyści
Melina Mandozzi – Koncertmistrzyni Koncertmistrzyni Bergen Philharmonic Orchestra, skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Johan Svendsen – Romance na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Op. 26
Johan Svendsen – I Fjol gjætt’e Gjeitinn, Op. 31
Ole Bull – Sæterjentens Søndag (The Herdgirl’s Sunday)
Ole Bull – La Melancholie (I ensomme Stunde)
Georg Friedrich Händel – Passacaglia na orkiestrę smyczkową, aranż. Johan Halvorsen
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op. 21 , aranż. Randy Calistri – Yeh

Melina Mandozzi urodziła się w Locarno w Szwajcarii. Naukę na skrzypcach zaczęła w wieku czterech lat. W wieku dziesięciu lat została przyjęta do prestiżowej szkoły Yehudi Menuhin w Londynie. Swoją edukację kontynuowała u prof. Zachara Brona w Lubece i prof. Borisa Kushnira na Uniwersytecie w Grazu. W wieku 12 lat zadebiutowała w Royal Festival Hall. Występ ten zapoczątkował jej karierę muzyczną po całym świecie. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów m.in. konkurs w Oistrach i Lipizer w 1993 roku, konkurs Johannesa Brahmsa w Austrii czy konkurs Fritza Kreislera w 1996 roku. W tym samym czasie, Melina wraz z bratem i pianistą założyła Trio Vienna. Zespół szybko zyskał popularność na całym świecie. Odniósł sukcesy na Bosendorfer Sali Musikverein w Wiedniu, a także na festiwalu w Austrii i festiwalu Pergolesi. Byli zwycięzcami Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Osace w Japonii w 1996 roku. W 2000 roku Melina została także członkiem Wiedeńskiego Kwartetu Smyczkowego, który później stał się znany jako Thomas Christian Ensemble. Obecnie solistka koncertuje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Japonii. W 2003 roku przyjęła stanowisko koncertmistrza wiedeńskiej Radio Symphony Orchestra, a zaledwie dwa lata później, w 2005 roku, objęła to samo stanowisko z Radiową Holenderską Orkiestrą Symfoniczną. Regularnie jest zapraszana jako gościnny koncertmistrz do wielu europejskich orkiestr m.in.: Farnborough Symphony Orchestra, Kensington Philharmonic Orchestra, London Philharmonia, London Symphony Orchestra i Tonhalle Orchester w Zurychu. Od 2007 roku jest także gościem koncertmistrzynią London Philharmonic Orchestra, oraz koncertmistrzynią Bergen Philharmonic Orchestra oraz Bergen Nasjonale Opera w Norwegii, gdzie obecnie mieszka. Mandozzi gra na skrzypcach G. B. Guadagniniego, wykonanych w Piacenza w 1742 roku.

L’estro armonico
28 listopada 2020, Technopark Pomerania, Budynek F2, Sala Castanea,
godz. 19:00

Podczas ostatniego koncertu w ramach cyklu "Wielcy Koncertmistrzowie" będziemy delektować się między innymi muzyką jednego z największych kompozytorów angielskich, Benjamina Brittena. Wyrafinowany język muzyczny Simple Simphony przeplatać się będzie z dziełem innego geniusza, Ludwiga van Beethovena. Kwartet smyczkowy „Serioso”, Jubilata oraz... Koncert na 4 skrzypiec Antonio Vivaldiego, który wraz z koncertmistrzem wykonają jako soliści członkowie Akademii BNO 2020, uzupełnią paletę muzycznych emocji tego jesiennego wieczoru. Usłyszymy kunszt koncertmistrza Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Rafała Zambrzyckiego–Payne, który wraz z Baltic Neopolis Orchestra czarować będzie szczecińską publiczność.

Artyści
Rafał Zambrzycki-Payne – Koncertmistrz NOSPR w Katowicach, skrzypce
Nella Zaforemska – II skrzypce
Zuzanna Remiorz – III skrzypce
Piotr Kosarga – IV skrzypce
Baltic Neopolis Orchestra

Program
Benjamin Britten – Simple Symphony Op. 4
Antonio Vivaldi – Koncert na czworo skrzypiec h-moll Op. 3 nr 10 ze zbioru koncertów „L’estro armonico” Ludwig Van Beethoven – Kwartet smyczkowy „Serioso” f-moll Op. 95 w opracowaniu na orkiestrę smyczkową

Rafał Zambrzycki-Payne Koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest także solistą, kameralistą i koncertmistrzem renomowanych zespołów muzycznych. Koncertuje w całej Europie, w Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie, w wielu prestiżowych salach (m.in. w Royal Albert Hall, Wigmore Hall, Barbican Hall, Cadogan Hall i South Bank Centre w Londynie, Rudolfinum w Pradze, Salle Pleyel i Opera de Bastille w Paryżu, Konzerthaus i Philharmonie w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium, Megaron w Atenach, Teatro Monumental w Madrycie i Filharmonii Narodowej w Warszawie). Występował jako solista z London Philharmonic, Royal Philharmonia, Bournemouth Symphony, BBC Concert Orchestra, English Chamber Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic, Johannesburg Philharmonic, Armenian National Philharmonic, Sinfonia Varsovia, Danubia Symphony w Budapeszcie, Münchenner Kammerorchester, Zürcher Kammerorchester oraz z wieloma innymi orkiestrami. Ostatnio koncertował jako solista z orkiestrami Opery Narodowej oraz Państwowej Orkiestry Młodzieżowej w Armenii. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych; BBC Proms, Berliner Maerzmusik, Menuhin Festival w Gstaad, Davos, Euro Musica Vitae, Domaine Forget (Quebec), Ojai (USA), Festival a’Autumn a Paris, Lucerna, Salzburg, Paxos oraz Prussia Cove.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.