Bałkańskie oblicze gitary [rusza 12. Akademia Gitary]
Akademia Gitary to festiwal, który od 12 lat stanowi stałą część muzycznego pejzażu Wielkopolski. Co roku łączy co najmniej 30 różnych miast i miasteczek tego województwa.
Po inauguracji w trzech katedrach w Kołobrzegu, Gnieźnie i Poznaniu, festiwal zawita między innymi do takich miast, jak Czarnków, Jankowice, Września, Pobiedziska, Szamotuły, Piła, Konin, Nowy Tomyśl czy Ostrów Wielkopolski.
Inspiracją do zaplanowania programu festiwalu i wydarzeń mu towarzyszących jest Szczyt Bałkanów Zachodnich. To właśnie tam odbył się jeden z dwóch pierwszych koncertów zapowiadających festiwal.
12. Edycję festiwalu Akademia Gitary zainauguruje seria koncertów w najstarszych polskich katedrach. Pierwszy z nich odbędzie się 22. sierpnia w Bazylice Konkatedralnej w Kołobrzegu. Po nim, 23 sierpnia, Akademia Gitary zawita do Archikatedry Gnieźnieńskiej, by dzień później zaprezentować się poznańskiej publiczności w Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
Dyrektorowi artystycznemu festiwalu, Łukaszowi Kuropaczewskiemu, profesorowi Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu w Grazu, towarzyszyć będzie Aleksander Dębicz, utalentowany pianista młodego pokolenia i zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. Wraz z prowadzoną przez Piotra Deptucha Orkiestrą Świętego Marcina, która podczas zeszłorocznej edycji zainicjowała swoje istnienie, artyści wykonają kompozycje najznamienitszych przedstawicieli epok baroku i romantyzmu. Oprócz tego, zabrzmi fantazja na temat Aqua e vinho Egberto Gismontiego oraz utwór PasaCatedral wspomnianego już Aleksandra Dębicza - kompozycja stworzona specjalnie z myślą o festiwalowej publiczności i trzech najstarszych katedrach, w których usłyszymy ich premierowe wykonanie.
Najważniejsze wydarzenia:
Weekend Bałkański
W ramach festiwalowej zapowiedzi, między 16 a 18 sierpnia, w przestrzeni Starego Rynku odbędą się koncerty bałkańskich artytów: Bum Bum ORKeSTAR, Trio Balkan Strings, Duo Starcevic, Agron Peni, 3 mundus, Trio Evocation czy Petrit Çeku. Odbędą się również wydarzenia kulturalne promujące kuchnię bałkańską. Na Starym Rynku świętować będziemy też Festiwal Dobrego Smaku – zaplanowane jest wspólne granie, gotowanie i próbowanie kuchni świata, a w szczególności potraw pochodzących z Bałkanów. Ponadto będziemy mieli okazję spróbować menu bałkańskiego z majowego Tygodnia Kultury Bałkańskiej, które będzie dostępne w wybranych restauracjach Poznania.
Happening Gitarowy
Happening Gitarowy to wydarzenie, które od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. W związku z bałkańską tematyką tegorocznego festiwalu, amatorzy gitary wspólnie wykonają utwór Prawy do lewego Gorana Bregovića. Jest to najbardziej znana biesiadna pieśń, do której tekst napisała polska wokalistka Kayah. Happening to wielkie święto gitarowe, które co roku ma miejsce w samym sercu Poznania. Tym razem spotkamy się na Łęgach Dębińskich podczas Pyrlandia Aquanet Festiwal. Happening odbędzie się 31 sierpnia o godzinie 15:30.
Otwarte Warsztaty Gitarowe
W przygotowaniach do wspólnego wykonania utworu happeningowego pomogą tradycyjne już, otwarte warsztaty gitarowe, które odbędą się w dniach 28 i 29 sierpnia o godz. 17:00 w KontenerART nad Wartą oraz 31 sierpnia o godz. 15:00 podczas festiwalu Pyrlandia. Zapraszamy wszystkich pasjonatów gitary, niezależnie od wieku, posiadanego doświadczenia i poziomu gry. To będzie doskonały czas zarówno na zadawanie pytań i odkrywanie (czy raczej odgrywanie) odpowiedzi, jak i na szlifowanie gitarowych umiejętności!
Akademia Gitary KIDS
Jak co roku pamiętamy także o najmłodszych adeptach gitarowej pasji. Podczas prowadzonego we współpracy z pedagogami i animatorami cyklu animacyjno - warsztatowego Akademia Gitary KIDS postaramy się rozbudzić w maluchach miłość do muzyki i gitarowego brzmienia.
Akademia Gitary 60+
Myślą przewodnią przedświęwzięcia jest przede wszystkim integracja seniorów poprzez koncerty muzyki gitarowej oraz zwiedzanie wybranych, interesujących miejsc w Wielkopolsce. W tym roku, w ramach dedykowanemu seniorom projektu wystąpi Andrzej Lajborek. Uczestnicy będą mieli również okazję zwiedzić Pałac w Rogalinie lub Pałac w Baborówku.
Kurs Mistrzowski
Kurs Mistrzowski, nie bez przyczyny nazywany kuźnią gitarowych talentów, jest ważnym elementem festiwalu. Coroczne warsztaty stanowią wyjątkową okazję do szlifowania umiejętności pod okiem i uchem międzynarodowej kadry nauczycielskiej, w której skład wchodzą najlepsi pedagodzy. Tegoroczny kurs odbędzie się w dniach 25.08-31.08.2019r. w malowniczym Pałacu w Jankowicach, umiejscowionego niedaleko Tarnowa Podgórnego. W tym roku młodzi gitarzyści będą mieli szansę rozwijać swoje umiejętności pod czujnym okiem wykładowców takich jak: Piotr Zaleski, Mathew McAllister, Maciej Kończak, Adriano Del Sal, Henryk Kasperczak, Davide Giovanni Tomasi, Judicaël Perroy oraz Łukasz Kuropaczewski. Po zajęciach uczestnicy kursu będą mogli wysłuchać koncertów i recitali znakomitych gitarzystów, odbywających się w tym czasie w Poznaniu. Zwieńczeniem nauki będzie koncert finałowy, podczas którego kursanci będą mieli okazję zaprezentować nowo zdobyte umiejętności przed szeroką publicznością.
Młodzi Wirtuozi
Cykl koncertów prezentujących najmłodszych i najzdolniejszych gitarzystów, w którym udział biorą m.in. Jagoda Świdzińska i Mateusz Kowalski. Kultywowana od lat tradycja umożliwia im występ w ramach supportu przed największymi festiwalowymi Artystami.
{info. pras}