Balet zbyt hipnotyzujący, by tańczyć

Klasyka może się świetnie uzupełniać z elektroniką, a baletki tancerki mogą być bardziej fascynujące niż jej cała sylwetka. Wszystko zależy od pomysłu artysty, który stawia sztuce wyzwanie i śmiało ją przetwarza, reinterpretuje i nadaje jej nowe znaczenie.

Czterominutowy film Jagody Chalcińskiej (JagoVJ) zatytułowany „Saint-Saëns groove mix” to eksperymentalna wariacja wizualna na temat baletu. Obrazy zmieniają się w rytm miksu muzyki klasycznej i elektronicznej. Na poszczególne akcenty przypadają zapętlone ruchy nóg tancerki, obserwowane w różnych zbliżeniach i ujęciach. Subtelna, wręcz sterylna estetyka obrazu, dynamiczny i bardzo precyzyjny montaż – to wszystko sprawia, że ekranową akcję śledzimy z zapartym tchem, jak zahipnotyzowani.

Autorka dzieła jest zresztą artystką znaną z setów VJ-skich, w 2011 r. zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie VJ-skim Videozone VJ Contest. Współpracowała z Polskim Radiem, miksując na żywo wizualizacje w ramach programu telewizyjnego „Czwórka z Wizją”, jej prace są prezentowane na festiwalach VJ-skich i muzycznych w Polsce i na świecie oraz w galeriach sztuki. Tworzy również projekty multimedialne z elementami mappingu architektonicznego na potrzeby spektakli teatralnych, przedsięwzięć artystycznych i wydarzeń muzycznych.

Pojawia się tylko pytanie, czy klipy Chalcińskiej bardziej porywają do tańca, czy też hipnotyzują do tego stopnia, że nie sposób się od nich oderwać. Bo to, że – zachowując jednocześnie oryginalną formę – fantastycznie korespondują z muzyką, jest pewne.

(MB)

Zobacz w Ninatece:

https://ninateka.pl/film/saint-saens-groove-mix

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów