Bach na finał [Arcydzieła muzyki kameralnej w MIK]

19.11.2019
fot. arch. org.

Piękno i konsekwencja barokowej formy oraz kunszt i swoboda improwizacji – oto dwa tematy ostatniego już w tym roku koncertu z cyklu Arcydzieła Muzyki Kameralnej. 9 grudnia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury na Elektoralnej 12 zagra duet młodych cenionych na całym świecie muzyków – Marcin Zdunik i Aleksander Dębicz. Usłyszymy I Sonatę G-dur BWV 1027 oraz 4 preludia chorałowe Jana Sebastiana Bacha.

W programie Arcydzieł muzyki kameralnej nie mogło zabraknąć mistrza kompozycji, kontrapunktu, improwizacji i kameralistyki. Dzieła Jana Sebastiana Bacha zabrzmią na finał tegorocznego cyklu. 9 grudnia o godz. 19:00 w Mazowieckim Instytucie Kultury wiolonczelista Marcin Zdunik i pianista Aleksander Dębicz wykonają pełną wielkiego spokoju Sonatę G-dur, napisaną w oryginale na violę da gamba i klawesyn, oraz autorskie opracowania preludiów chorałowych i oparte na nich improwizacje.

Bach był nie tylko wielkim kompozytorem. Był też wspaniałym organistą, znawcą organów, improwizatorem i pedagogiem – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury. Improwizacja w czasach baroku była czymś powszechnym. Każdy wykonawca był kompozytorem, każdy też umiał improwizować. Dziś jest inaczej. Ale właśnie wykonawcy grudniowego koncertu są wyjątkowi pod tym względem. Wspaniali kameraliści i soliści, są jednocześnie twórczymi improwizatorami.

Marcin Zdunik jest wiolonczelistą, solistą i kameralistą. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły, m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Kameralna Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestra Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen.

Aleksander Dębicz – pianista, solista, kameralista i kompozytor. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: I miejsca i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Grażyny Bacewicz w IX Kłodzkim Konkursie Pianistycznym, I miejsca oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą, nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Haydna na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Bremie. Finalista Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego w Kitzingen w Niemczech, półfinalista VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, zwycięzca międzynarodowego konkursu kompozycji i improwizacji ad hoc do obrazu Transatlantyk Instant Composition Contest w 2013 roku. Doskonalił swoje umiejętności na międzynarodowych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów i pedagogów: Roberta Levina, Andrasa Schiffa, Andrea Bonatty, Alexandra Braginskiego, Jana Jiraceka von Arnima, Katarzyny Popowej-Zydroń, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orłowieckiego. Jego muzyczne poszukiwania obejmują nie tylko działalność solową, lecz także kameralistykę. Artysta  współtworzy duety m.in. z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem i saksofonistą Wojciechem Psiukiem oraz śpiewaczką Ewą Leszczyńską.

Arcydzieła muzyki kameralnej
9 grudnia, godz. 19:00
Mazowiecki Instytut kultury, ul. Elektoralna 12

Wykonawcy:

Marcin ZDUNIK – wiolonczela
Aleksander DĘBICZ – fortepian

Program:

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750)

I Sonata G-dur na violę da gamba i klawesyn BWV 1027
4 preludia chorałowe i improwizacje

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.