Artystyczna Podróż Hestii – poznaliśmy laureatki 19. i 20. edycji konkursu

-
15.06.2021

W piątek 11 czerwca ogłoszono decyzję jury 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Nagroda Główna trafiła do Julii Woronowicz – to miesięczny pobyt w Nowym Jorku, ściśle połączony z merytorycznym programem rezydencyjnym Residency Unlimited. Artystka otrzymała także Nagrodę Specjalną Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego. Nagroda Druga, czyli miesięczna rezydencja artystyczna w Wilnie, przypadła Bożnie Wydrowskiej, na którą czeka pobyt w prężnie działającym centrum RUPERT. Jury wyróżniło też Nagrodą Specjalną 6 finalistek – to zaproszenie do udziału w profesjonalnych warsztatach art brandingowych w Sokołowsku, prowadzonych pod okiem najlepszych specjalistów i specjalistek w tej dziedzinie.

Przez wszystkie lata funkcjonowania konkursu Artystyczna Podróż Hestii na polskiej scenie artystycznej, udało się wytworzyć pole dialogu. Tegoroczna edycja, będąca zestawieniem dwóch konkursowych roczników, stała się szczególną okazją, aby podkreślić wartość tak rozumianej wspólnoty. Ten inspirujący dwugłos towarzyszył konkursowej wystawie finałowej w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie zaprezentowano trzydzieści wizualnych propozycji młodych adeptów sztuki z całej Polski. Nagrodę Główną – miesięczny pobyt w Nowym Jorku i możliwość skorzystania z programu rezydencyjnego Residency Unlimited – otrzymała Julia Woronowicz, która do konkursu zgłosiła pracę „Kwiatuszku”. Członkowie jury tak uzasadnili swój wybór: – W czasach, kiedy pojawiają się wciąż nowe powody do wyrażania sprzeciwu, kiedy stereotypy i przyzwyczajenia są największym zagrożeniem dla naszej przyszłości, potrzeba gestów, które mają moc, siłę tworzenia nowych relacji. Drugą Nagrodę – miesięczną rezydencję artystyczną w prężnie działającym centrum RUPERT w Wilnie – otrzymała Bożna Wydrowska. Artystka zgłosiła do konkursu pracę „At Least I Tried”.  Jury nagrodziło Bożnę za: tworzenie sztuki która nie pozostawia po sobie obiektów. Za wymyślenie siebie i swojego własnego świata, który jest przestrzenią wspólnoty, troski i miłości. Za praktykę artystyczną kruszącą fundamenty kultury mizoginii, homofobii, transfobii, rasizmu i patriarchatu.
 

Z okazji jubileuszowej 20. edycji konkursu APH sześciu artystkom przyznano też Nagrodę Specjalną – to kolektywne warsztaty art brandingowe w Sokołowsku. Nagrodę otrzymały: Kinga Burek, Natalia Galasińska, Anna Grzymała, Veronika Hapchenko, Agata Jarosławiec i Justyna Streichsbier. Laureatki nagrody podczas warsztatów poznawać będą specyfikę pracy z biznesem i realacji art brandingowych. Art branding jest bowiem procesem a prowadzone przez najlepszych specjalistów warsztaty w Sokołowsku mają dać młodym twórczyniom odpowiednie narzędzia, aby przejść przez ten proces samodzielnie i z sukcesem. Od wielu lat w konkursie APH przyznawana jest też Nagroda Specjalna Prezesa Grupy ERGO Hestia, Piotra M. Śliwickiego. Jej laureatką została Julia Woronowicz. To zaproszenie do artystycznego audytu firmy oraz zlecenie na autorską interpretację raportu rocznego z jej działalności. Raporty Roczne ERGO Hestii stają się w ten sposób przykładem nowoczesnego podejścia do relacji sztuki i biznesu. Zetknięcie dwóch światów, wzajemne obserwacje i aktywna wymiana myśli tworzą intensywne pole dialogu, w które wpisują się trzy równoległe procesy: koncepcyjny, wydawniczy i wystawienniczy.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.