Ars moderna, czyli nowe przestrzenie muzyki
75. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej wystartował pod hasłem „Filharmonia w całym mieście”. Remont siedziby przy ulicy Zwierzynieckiej – wprawdzie dolegliwy organizacyjnie – wpływa jednakże na popularyzację działalności Filharmonii w całkiem nowych miejscach i dzielnicach.
Najbliższy koncert 6 listopada 2019 roku o godz. 19.30, podczas którego wystąpi Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja przy ulicy Dajwór 18 w Krakowie, miejscu dla Filharmonii całkiem nowym, ale z powodzeniem eksplorowanym przez inne instytucje muzyczne i przyjaznym dla projektów o niestandardowym charakterze.
A najbliższy koncert do takich właśnie należy. Założona 5 lat temu przez krakowskich muzyków Spółdzielnia Muzyczna przede wszystkim specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, we wszelkich jej przejawach gatunkowych, z różnych okresów i z różnych kultur muzycznych. „Pragniemy reinterpretować muzykę już odkrytą i ugruntowaną; odkrywać tę wciąż oczekującą na odsłonięcie; współtworzyć nową, aktualną. Gramy szeroko pojmowaną kameralistykę: od utworów solowych po skład typu sinfonietta. Dążąc do zespolenia naszych osobowości w nową całość, pracujemy na zasadach równoprawnego partnerstwa, inspirując siebie nawzajem. Stąd nasza nazwa: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble" – czytamy w manifeście programowym zespołu. Kształt aktywności artystycznej grupy jest sumą indywidualnych doświadczeń muzycznych wnoszonych przez poszczególnych jego członków. Muzycy Spółdzielni koncertują zarówno jako soliści, członkowie zespołów kameralnych i orkiestr symfonicznych, niektórzy z nich prowadzą działalność naukową, komponują, zajmują się produkcją muzyczną czy organizacją wydarzeń artystycznych, wszyscy są wirtuozami w zakresie gry na swoich instrumentach. Skład zespołu podlega minimalnym fluktuacjom w zależności od prezentowanego repertuaru – podczas koncertu w Żydowskim Muzeum Galicja wystąpią: Małgorzata Mikulska grająca na flecie, klarnecista Tomasz Sowa, skrzypaczki – Paulina Woś oraz Barbara Mglej grająca dodatkowo na altówce, wiolonczelista Jakub Gucik, gitarzysta Michał Lazar, pianistka Martyna Zakrzewska oraz perkusista Aleksander Wnuk. W programie koncertu znalazły się natomiast utwory kompozytorów ostatnich dekad – Franco Donatoniego, Salvatore Sciarrino, Pierre’a Bouleza i Mortona Feldmana. Wieczór inaugurujący jednocześnie nową serię koncertową ARS MODERNA (kolejne wydarzenie już 18 grudnia br.) uzupełni moderacja Mateusza Ciupki, przybliżająca historię i konteksty muzyki najnowszej.
{info. pras]