Anna Netrebko, Hélène Grimaud i Lang Lang - czołowe gwiazdy klasyki na niezwykłym albumie!
Jeden z najwyżej notowanych artystów w rankingach niemieckiej muzyki pop w ostatniej dekadzie, niekwestionowana gwiazda muzyki elektronicznej - Schiller (czyli występujący pod tym pseudonimem Christopher von Deylen) – wydaje nowy album p.t.: Opus, który ukazuje się pod szyldem Panorama - labela należącego do najbardziej prestiżowej wytwórni muzyki klasycznej Deutsche Grammophon. W tym przedsięwzięciu, w którym von Deylen po raz pierwszy w swojej karierze nawiązuje do klasyki, towarzyszą mu największe gwiazdy reprezentujące muzykę klasyczną: pianiści - Hélène Grimaud i Lang Lang oraz słynna sopranistka Anna Netrebko.
Po raz pierwszy Schiller uzyskał międzynarodowe uznanie pod koniec lat 90. XX wieku, dzięki wielkiemu sukcesowi albumu Glockenspiel i od tego czasu zbudował sobie wierną publiczność oczekującą z wytęsknieniem na kolejne albumy i koncerty. Album Opus zawiera opracowania klasycznego repertuaru, a także oryginalne kompozycje Schillera. Album wszedł na niemiecki rynek w sierpniu 2013 i bardzo szybko zajął pierwsze miejsca na listach rankingowych oraz uzyskał status złotej płyty.
Po wielkiej trasie koncertowej obejmującej zarówno niemieckie teatry operowe jak i sale koncertowe, światowa premiera albumu Opus zaplanowana jest na luty 2014 r - w Filharmonii Berlińskiej, siedzibie legendarnej orkiestry Berliner Philharmoniker odbędzie się specjalny koncert, na który wszystkie bilety są już wyprzedane.
Album zawiera przepiękną interpretację Pieśni Solwejgi Edwarda Griega, w której Anna Netrebko po raz pierwszy zetknęła się z muzyką elektroniczną. Początkowo Opus miał być albumem czysto instrumentalnym, ale wtedy von Deylen usłyszał śpiewającą Annę Netrebko. “Po prostu trudno sobie wyobrazić jak można władać głosem o takiej skali i niezwykłej sile, zachowując przy tym kruchość i krystaliczną przejrzystość, a także w pewnym sensie zwartość” mówił. “Kiedy usłyszałem jej głos, wiedziałem że muszę ją włączyć do projektu”.
W związku z niemiecką edycją albumu Opus Boulevard Baden napisał: “... doskonała fuzja klasyki i elektronicznych brzmień” dodając że Schiller “...znowu przekracza granice gatunków i ciągle podąża w poszukiwaniu nowych przestrzeni dźwiękowych.”
Christopher von Deylen mówi o tym albumie: „tematy muzyki klasycznej są nieśmiertelne i przekazują nam wspaniałe, wiecznie żywe emocje. Jednocześnie kiedy wzmocni się je za pomocą współczesnych dźwięków elektronicznych Schillera, które też mają jedyną w swoim rodzaju energię siła emocjonalna tych tematów staje się jeszcze większa.“