Premiera trzeciego albumu Jakuba Józefa Orlińskiego "Anima Aeterna"

-
29.10.2021

Trzeci album uwielbianego na świecie kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego jest kontynuacją koncepcji artystycznej zawartej na albumie "Anima Sacra". Tym razem artyście towarzyszy zespół Il Pomo d’Oro pod batutą Francesco Corti. Orliński podkreśla, że w wybranym repertuarze po raz kolejny istotą jest nie tyle religijna strona utworów, ile  zawarte w nich emocje.


„Anima Aeterna” oznacza „wieczną duszę”, co dla mnie oznacza naturę… Coś tak żywotnego, dzikiego i niebezpiecznego, a jednocześnie tak spokojnego, hipnotyzującego i uzdrawiającego” - stwierdza Orliński.

 

Długo wyczekiwany album „Anima Aeterna” składający się z sakralnych arii i motetów z XVIII wieku, podąża duchem debiutanckiego albumu „Anima Sacra”, który w 2018 roku przedstawił Jakuba Józefa Orlińskiego nie tylko jako „głos z wielką przyszłością” (Gramophone), ale i odkrywcę nowych utworów. Artysta wybrał muzykę Zelenki, Haendla, Fuxa i mało znanego Gennaro Manny, Francisco António de Almeidy, Bartolomeo Nucciego i (w wersji LP) Davide Pereza. Na albumie znajduje się kilka światowych premier fonograficznych, co jestem rezultatem ponownego zaproszenia do współpracy wszechstronnego muzyka i muzykologa - Yannisa François. W błyskotliwym utworze „Laetatus sum” Zelenki (cz. III "Rogate. Andante) dołącza do Orlińskiego urzekający sopran - Fatma Said, która ostatnio debiutowała albumem „El Nour”.

Anima Aeterna jest kontynuacją „Anima Sacra” – mówi Jakub Józef Orliński. "Zawsze chciałem, aby moje solowe płyty były wypowiedziami artystycznymi i przedstawiały idee, opowiadały krótsze i dłuższe historie, które można łączyć za pośrednictwem repertuaru". Na albumie znajdują się kompozycje z zupełnie różnymi obsadami – z trąbką solo, skrzypcami, fagotem, wiolonczelą, organami i violą di bordone. Jest też pełny motet Zelenki z chórem i sopranem.

"Odcienie i barwy, które słychać w muzyce sakralnej epoki baroku, do dziś dotykają ludzkich dusz". To idealny album na jesienne dni.

 

Premiera już w piątek 29 października

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.