TR ON TOUR 2021/2022: "3SIOSTRY" W REŻ. LUKA PERCEVALA OTWORZY 10. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY "DIALOG" WE WROCŁAWIU
11 października 2021 roku odbędzie się najnowsza premiera TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, "3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala. To właśnie ten spektakl otworzy 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dialog" we Wrocławiu.
Festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl po raz drugi 12 października br. o godzinie 19:00, również na scenie wrocławskiego Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA.
12 października br. o godzinie 12:00 we wrocławskiej "Barbarze" odbędzie się spotkanie twórców i twórczyń przedstawienia z publicznością, które poprowadzi Tomasz Domagała.
10. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY "DIALOG"
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Dialog” odbędzie się we Wrocławiu
w dniach 11-16 października br. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to ostatnia odsłona tego międzynarodowego wydarzenia.
Obok “3SIÓSTR” w reżyserii Luka Percevala
w programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. takie spektakle jak:
“PŁACZ. ILUZJE” w reżyserii Christopha Marthalera z Schauspielhaus Zurich
oraz “AUSTERLITZ” w reżyserii Krystiana Lupy z litewskiego Jaunimos Teatras.
JAUNIMOS TEATRAS W PROGRAMIE FESTIWALI "DIALOG" I BATIC TRANSFER*
Warto dodać, że Jaunimos Teatras jest partnerem organizowanego przez
TR Warszawa festiwalu BALTIC TRANSFER* – przeglądu nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z Estonii, Litwy i Łotwy. W dniach 18-24 października br. wspólnie
z partnerami: Jaunimos Teatras z Wilna, The New Theatre Institute of Latvia z Rygi oraz Centrum Teatralne Vaba Lava z Tallinna zaprosimy publiczność do uczestnictwa w przeglądzie teatru nowej generacji poszukującego artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. W programie BALTIC TRANSFER* Festival znalazły się zarówno premierowe propozycje teatru repertuarowego, jak i niezależne produkcje twórców i twórczyń wspieranych przez partnerskie instytucje, m.in. dwie produkcje Jaunimos Teatras: spektakl “Metoda Urbantschitscha” w reżyserii Arturasa Bumšteinasa, spektakl “Brat snu” w reżyserii Adomasa Juška. Festival odbywa się dzięki wsparciu Baltic Culture Fund.
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TEATRALNY "DIALOG"
Po raz pierwszy festiwal został zorganizowany w 2001 roku przez Krystynę Meissner, która obecnie jest dyrektorką artystyczną festiwalu. Od początku istnienia festiwalu “Dialog” jego głównym celem było spotkanie artystek i artystów teatru z Zachodu i ze Wschodu, konfrontacja języków, stylów, estetyk i tematów. Każdy dzień festiwalu to dwa korespondujące ze sobą spektakle, które łączy problematyka, estetyka lub kierunek inscenizacyjnych eksperymentów. Obecnie Festiwal “Dialog” jest miejscem, gdzie mówi się o najważniejszych problemach współczesności z perspektywy artystek i artystów pochodzących z różnych kultur i środowisk. Podczas 9 odsłon festiwalu we Wrocławiu prezentowane były spektakle takich twórców i twórczyń jak m.in. Brett Bailey, Zoltan Balazs, Grzegorz Bral, Jennifer Herszman Capraru, Enrico Casagrande, Romeo Castellucci, Gianina Carbunariu, Emma Dante, Agata Duda-Gracz, Lev Erenburg, Oliver Frljić, Homayun Ghanizadeh, Paola Giannini, Gábor Goda, Marta Górnicka, Cezaris Graužinis, Eduardo Guerrero, Ivo van Hove, Grzegorz Jarzyna, Susanne Kennedy, William Kentridge, Jan Klata, Maja Kleczewska, Wojciech Klemm, Oskaras Koršunovas, Dmitry Krymov, Aline Kuppenheim, Franck van Laecke, Marco Layera, Angélica Liddell, Krystian Lupa, Christoph Marthaler, Krystyna Meissner, Rabih Mroué, Chevi Muraday, Eimuntas Nekrošius, Janusz Opryński, Luisa Pardo, Alain Platel, Lemi Ponifasio, Gabino Rodríguez, Radosław Rychcik, Árpád Schilling, Johan Simons, Cezary Tomaszewski, Krzysztof Warlikowski, Alize Zandwijk, czy Wojtek Ziemilski.
SPEKTAKLE LUKA PERCVEVALA NA "DIALOGU"
Nie po raz pierwszy spektakl Luka Percevala znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog". W 2005 roku publiczność festiwalowa miała okazję zobaczyć "Wujaszka Wanię” w reżyserii Luka Percevala z Het Toneelhuis (3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Dialog”), a w 2009 roku we Wrocławiu prezentowany był spektakl “Troilus i Kresyda” w reżyserii Luka Percevala z Münchner Kammerspiele (5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny “Dialog”).
3SIOSTRY
Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Dzisiaj córki generała Prozorowa, bohaterki dramatu Czechowa, nie tęsknią już za Moskwą – tęsknią za minionym czasem młodości. Tanie linie nie kursują w tym kierunku… można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.
Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości.
W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością? Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się i przemijania jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?
Autorem adaptacji jest Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim - Jacek Telenga, asystentką kostiumografki - Karolina Bramowicz, inspicjentami - Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie). Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.
Najbliższe pokazy “3SIÓSTR” w Polsce odbędą się we Wrocławiu
(11 i 12 października br. na 10. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym “Dialog”,
w Łodzi (18 i 19 października br. na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych) oraz w Warszawie (29, 30 października br.
oraz 2-7 listopada br. o g. 19:00 na scenie TR Warszawa/ATM Studio).
Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3SIOSTRY” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3SIOSTRY" autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj.
{info. pras}