202. urodziny Moniuszki w TW-ON

-
04.05.2021

Mimo że Teatr Wielki pozostaje zamknięty, chciałby upamiętnić ten urodziny Moniuszki TW-ON zaprasza publiczność do odwiedzania strony internetowej oraz platformy vod i świętowania urodzin kompozytora.

5 maja o godzinie 19.00 odbędzie się premiera koncertu Marii Pomianowskiej & przyjaciół pt. Moniuszko z 1000 i jednej nocy na vod.teatrwielki.pl

Maria Pomianowska to doskonale znana multiinstrumentalistka i wokalistka, która przedstawiła popularne utwory kompozytora w zupełnie nowej aranżacji bez słów, a głos ludzki został wykorzystany jako wokaliza. Oprócz tego w trakcie koncertu usłyszymy muzykę klasyczną i ludową oraz instrumenty etniczne z różnych stron świata. To wyjątkowe połączenie tradycji muzycznej sześciu kontynentów z wybranymi utworami Moniuszki.

– Materiał na płycie zabiera nas do samego serca polskiej muzyki, którym jest twórczość Moniuszki, ale poprzez swe bajkowe odsłony, bogatymi wzorami dźwięków pustyni, stepu czy oceanu, wprowadza słuchacza w świat muzycznej fantazji. Wiele pieśni Moniuszki, które opracowałam, łączy się z echem melodii Dalekiego Wschodu, Indii czy Afryki. […] Ta niezwykła wyprawa ukazuje piękno wybranych dzieł kompozytora w nowym świetle. Wydobywa walory, które być może po raz pierwszy zauważymy wpisując je w barwy instrumentów etnicznych – opowiada dr hab. Maria Pomianowska.

Gala otwarcia 10. Konkursu Moniuszkowskiego na platformie VOD

To był wyjątkowy wieczór. 5 maja 2019 roku podczas koncertu inaugurującego 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. S. Moniuszki na dużej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Wystąpili laureaci poprzednich edycji, m.in.: Ewa Tracz, Urszula Kryger, Jakub Józef Orliński i Rafał Bartmiński.

Towarzyszyła im Orkiestra TW-ON pod batutą Tadeusza Kozłowskiego.

Koncert dostępny na vod.teatrwielki.pl

Nowy odcinek vloga Operowym głosem

Czy o Moniuszce zostało powiedziane już wszystko? W najnowszym odcinku vloga, odkryjemy ciekawostki z życia kompozytora, której są z pewnością mniej znane miłośnikom opery. Operowym głosem to pierwszy vlog w Polsce w pełni poświęcony teatrowi operowemu. Młody śpiewak – Jasin Rammal-Rykała – w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki świata opery i stara się obalić wiele związanych z nim mitów funkcjonujących w powszechnej świadomości.

Operowym głosem #6 – Jak zostać kompozytorem? Moniuszko bez cenzury

Oprócz tego warto zobaczyć innych moniuszkowskich spektakli dostępnych na VOD: Halki (wileńskiej) w reżyserii Agnieszki Glińskiej, opery Flis przygotowanej przez studentów Akademii Muzycznej w Łodzi oraz spektaklu Paria w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu. Najpiękniejsze pieśni Moniuszki usłyszymy w wykonaniu Olgi Pasiecznik przy akompaniamencie Ewy Pobłockiej. A dla najmłodszych melomanów na naszej platformie cykl edukacyjny Moni i Uszko oraz na wirtualny spacer po teatrze - Być Wielkim Teatr Wielki!

Już od dzisiaj dla zwiedzających jest otwarta Galeria Opera, gdzie można zobaczyć wystawę malarstwa Jana Cybisa oraz do Muzeum Teatralnego - wystawa w Foyer dolnym Teatru Wielkiego: Tango. Opera, teatr, kabaret.

Spacer po stolicy z Moniuszką!

W serwisu moniuszko200.pl, znajdziemy niezwykły spacerownik online po Warszawie. Dzięki niemu spojrzymy na miasto oczami kompozytora, a także zwiedzimy miejsca, które go upamiętniają.

Spacerując, pamiętaj o zachowaniu dystansu, zakryj nos i usta. A tym, którzy wolą pozostać w zaciszu domowym, TW-ON proponuje spacer wirtualny po wystawie Viva Moniuszko! w Galerii Opera.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.