17 koncertów na 17. Wielkanocny Festiwal

21.03.2013

W niedzielę 17 marca rozpoczął się 17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Tematem przewodnim jest wzniosłość i entuzjazm.

- „Po raz siedemnasty spotykamy się na Festiwalu. Jest to 10. jubileuszowy festiwal w Warszawie. Będziemy mieć 17 koncertów symfonicznych i kameralnych. Zwracam uwagę na koncert wielkiego kwartetu Tokio String Quartet (20.03, godz. 19:30 - przyp. aut.) – są oni na ostatnim tournée, po którym zakończą działalność, a w Warszawie zagrają po raz trzeci” – zachęcała dyrektor Festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Elżbieta Penderecka. – „Usłyszymy ponownie Rudolfa Buchbindera - to nie tylko nasz stały gość, ale i członek naszego komitetu honorowego” - dodała.

Co roku Festiwal Wielkanocny ma swój temat przewodni, tym razem jest to wzniosłość i entuzjazm. Twórcą tego tematu, jak i poprzednich, jest prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski – członek Rady programowej Festiwalu.

- „Każdy znajdzie coś dla siebie” - zapewniała Elżbieta Penderecka, opowiadając o tym, co wydarzy się podczas trzynastu festiwalowych dni. Szczególnie uczczeni zostaną Ryszard Wagner, Giuseppe Verdi a także trzech przedstawicieli polskiej szkoły: Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki oraz Krzysztof Penderecki. Nie lada wydarzeniem będzie wykonanie pierwotnej wersji opery „Simon Boccanegra” G. Verdiego. - „Nas interesują rzadko wykonywane lub nieznane wersje – będziemy nie tylko słuchać koncertowego wydania tej opery, ale również wydamy płytę” - zapowiedziała Elżbieta Penderecka.

Ciekawie zapowiada się koncert „Folkowe korzenie Lutosławskiego” (24.03), w którym zaśpiewa znakomita wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik z akompaniamentem trzech zespołów: Jan Smoczyński Trio, Janusz Prusinowski Trio oraz Atom String Quartet.

Organizatorzy Festiwalu postanowili również dać szansę młodym. Ukłonem w ich stronę będzie koncert „Laureaci wielkich międzynarodowych konkursów” (22.03). - „Warto zwrócić uwagę na młodego dyrygenta, jakim jest Rafael Payare, który zagra z Sinfonią Iuventus - młody za pulpitem i młodzi po drugiej stronie” - opisywała Penderecka.

17. Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena to nie tylko koncerty, ale i również wydarzenia towarzyszące. W dniach poprzedzających Festiwal odbywał się Mistrzowski Kurs Wokalny pod czujnym okiem (a raczej uchem) prof. Doris Yarick-Cross. W dniach 18-19 marca miało miejsce 17. Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Beethoven: wzniosłość i entuzjazm. Ponadto do końca trwania Festiwalu (do 29 marca) w Bibliotece Jagiellońskiej można oglądać wystawę manuskryptów muzycznych. - „Każdemu Festiwalowi towarzyszy wystawa manuskryptów.Nie możemy ich przewieźć do Warszawy, ale zapraszamy do Krakowa” - zachęcała główna organizatorka przedsięwzięcia.

Kinga Beata Popiołek

 

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Warszawa, 17-29 marca 2013 roku

 

Szczegółowy program Festiwalu na: www.beethoven.org.pl

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.