Przed nami 17. Festiwal Filmów Jednominutowych
Garść kreatywności, szczypta samodyscypliny i sporo zaangażowania – tyle wystarczy, aby zamknąć opowieść w jednej minucie. Pomysłowość i film trwający 60 sekund – to jedyne wymogi, jakie muszą spełnić uczestnicy konkursu. Filmowe wyzwanie może podjąć każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Fabuła, forma oraz mini-dokument – to trzy kategorie, w ramach których znakomite Jury ocenia nadesłane filmy.
19-20 października 2022
NCK: Ratuszu Staromiejski/ Centrum św. Jana
Wstęp wolny
Nadbałtyckie Centrum Kultury prezentuje:
Czas na wielki finał w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku! W czasie dwudniowego festiwalu będzie można obejrzeć najlepsze jednominutowe produkcje tego sezonu. Będzie można także spotkać członków Jury – znakomitymi ludźmi kina –którzy przedstawią swoje spojrzenie na sztukę filmu:
Typowy Jędrzej – student filmoznawstwa opowie o „Kluskarzach” – czyli aktorach i aktorkach, którzy mają więcej wspólnego z wyrobami mącznymi niż z dobrym aktorstwem. Tadeusz Łysiak i Piotr Kurpiewski porozmawiają o oscarowej przygodzie krótkometrażowej fabuły „Sukienka” oraz o tajnikach reżyserii filmowej.
PROGRAM FESTIWALU
19 października
Ratusz Staromiejski w Gdańsku (Korzenna 33/35)
17:00-17:45
Typowy Jędrzej – Student Filmoznawstwa: „Kluskarze – raczej nie na serio o
niektórych aktorach i aktorkach” (prezentacja)
18:00-19:30
Tadeusz Łysiak: o reżyserii filmowej (rozmowa)
prowadzenie: Piotr Kurpiewski
20 października
Centrum św. Jana w Gdańsku (Świętojańska 50)
19:00-20:30
Finałowy pokaz najlepszych filmów jednominutowych + wręczenie nagród
prowadzenie: Szymon Jachimek
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Biogramy członków Jury – gości specjalnych festiwalu:
Typowy Jędrzej – Student Filmoznawstwa: filmoznawca, bloger, influencer, robi śmieszne rzeczy, które czasem są śmieszne. Przebija balon wielkiego ego i braku luzu. W sieci komunikuje się WIELKIMI LITERAMI.
Piotr Kurpiewski: filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, kierownik Zakładu Filmu i Mediów w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w historii kina polskiego, autor książki „Historia na ekranie Polski Ludowej”. Wykładowca Akademii Polskiego Filmu, współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej.
Tadeusz Łysiak: reżyser, scenarzysta, absolwent Wydziału Kulturoznawstwa na UW, student reżyserii w Warszawskiej Szkole
Filmowej. Jego film „Sukienka” był w 2022 roku nominowany do Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski.