16. Festiwal Goldbergowski już we wrześniu

-
07.08.2021

Festiwal Goldbergowski – został zainicjowany w 2006 roku przez prof. Alinę Ratkowską (UMFC w Warszawie). Patronem festiwalu jest urodzony w Gdańsku najsłynniejszy uczeń J.S. Bacha – klawesynista Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756), który do historii muzyki przeszedł dzięki słynnym Wariacjom Goldbergowskim. Ideą wydarzenia jest promocja muzycznego dziedzictwa Miasta Gdańska i akcentowanie związku Goldberga z jego rodzinnym miastem – Gdańskiem. 16 edycja Festiwalu czeka nas już w wrześniu tego roku.

Podczas inauguracji festiwalu (3.09) wystąpi znakomity polski kontratentor Jakub Józef Orliński – wyróżniony w ostatnich sezonach najważniejszymi nagrodami światowej krytyki muzycznej. Artyście, w programie złożonym z muzyki J.S. Bacha, G.F. Händla i gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera, towarzyszyć będzie Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona pod dyrekcją cenionego klawesynisty Krzysztofa Garstki. Kolejną gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sergey Malov – rosyjski wirtuoz instrumentów smyczkowych, który na koncercie w Gdańsku (4.09) wykona komplet suit wiolonczelowych J.S. Bacha na wiolonczeli da spalla. Na niedzielnym koncercie (5.09) polski zespół Filatura di Musica zaprezentuje kompozycje z Tabulatury Pelplińskiej, utrwalone przez muzyków na płycie „Canzony znane i nieznane. Tabulatura Pelplińska Adam Jarzębski”, nominowanej do tegorocznej nagrody Fryderyk. Muzycy podczas występu sięgną także po kompozycje twórców związanych z Gdańskiem – Nathanaela Schnittelbacha i Paula Sieferta.

 

Drugi weekend festiwalu (10.09) rozpocznie się od prezentacji motetów Andreasa Hakenbergera, w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis i szwajcarskiego zespołu Musica Fiorita. Efekty pracy nad muzyką tego gdańskiego kapelmistrza oba zespoły utrwaliły na płycie w 2018 roku dla wytwórni Naxos. Podczas koncertu pod kierunkiem Jana Łukaszewskiego – tegorocznego laureata złotego Fryderyka – kompozycje zostaną zaprezentowane w bogatej wersji brzmieniowej z rozbudowanym zespołem instrumentalnym, pracującym pod kierunkiem Danieli Dolci. Na kolejnym koncercie (11.09) wystąpi zespół Concerto Copenhagen, prowadzony przez klawesynistę Larsa Ulrika Mortensena i wykona kameralne wersje suit orkiestrowych J.S. Bacha. W ostatnim dniu festiwalu (12.09) na koncercie Ewy Pobłockiej i Tobiasa Kocha będzie można wysłuchać Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha. Utwór nierozerwalnie związany z festiwalem i osobą jego patrona Johannem Gottliebem Goldbergiem, zaprezentowany zostanie w transkrypcji na dwa fortepiany, autorstwa J. Rheinbergera. Artyści podczas występu grać będą na historycznych fortepianach, z których jeden, datowany na 1842 rok, pochodzi z warsztatu gdańskiego budowniczego J.B. Wiszniewskiego.

 

Program:

 

Piątek 3.09 godz. 20.00

Jakub Józef Orliński – kontratenor

Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona

Krzysztof Garstka – dyrygent

Kompozycje J.S. Bacha i G.F. Händla w połączeniu z muzyką gdańskiego kapelmistrza J.V. Medera

 

Sobota 4.09. godz. 19.00

Sergey Malov (Rosja) – wiolonczela da spalla
J.S. Bach – Suity wiolonczelowe nr 1-6 BWV 1007-1012

 

Niedziela 5.09 godz. 19.00

Zespół Filatura di Musica (Polska)

Tabulatura Pelplińska i muzyka gdańskich kompozytorów N. Schnittelbacha i P. Sieferta

 

Piątek 10.09 godz. 20.00

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Zespół Musica Fiorita (Szwajcaria)

Jan Łukaszewski - dyrygent

Motety gdańskiego kapelmistrza Andrzeja Hakenbergera (1573/74-1627)

 

Sobota 11.09.godz. 19.00

Concerto Copenhagen (Dania)

Lars Ulrik Mortensen – dyrygent

J.S. Bacha – Suity orkiestrowe BWV 1066-1069 w kameralnej, transparentnej wersji

 

Niedziela 12.09.godz. 19.00

Tobias Koch & Ewa Pobłocka – fortepiany historyczne

J.S. Bach – Wariacje Goldbergowskie BWV 988

Artyści wykorzystają m.in. fortepian z gdańskiej pracowni Jakoba Wiszniewskiego z lat 40’ XIX wieku

 

16. Festiwal Goldbergowski 3-12.09.2021

Szczegóły na temat wszystkich festiwalowych wydarzeń na stronie: www.goldbergfestival.pl

Miejsce koncertów: Oblackie Centrum Edukacji i Kultury ul. Elżbietańska 9/10 Gdańsk

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.