120. rocznica urodzin Mieczysława Fogga

-
30.05.2021

Sto dwadzieścia lat temu - 30 maja 1901 roku - urodził się Mieczysław Fogg. Legendarny artysta, mistrz sentymentalnej piosenki. W niepowtarzalny sposób wykonywał słynne tanga, trafiał do ludzkich serc z piosenkami o miłości. Przypominamy jego największe przeboje. Mądre, wzruszające a niektóre zabawne, wszystkie zaśpiewane z wielką kulturą, tak jak tylko on potrafił. 

Kariera Mieczysława Fogga rozpoczęła się w dwudziestoleciu międzywojennym i trwała przez 60 lat - występował do 86. roku życia. Od roku 1928 był związany z popularnym Chórem Dana, pierwszych solowych nagrań z kwintetem dokonał w 1929 roku. Po odejściu z Chóru Dana w 1939 roku zadebiutował jako solista.

Słynął z warsztatowej perfekcji i elegancji interpretacyjnej wykonywanych utworów. Jego najbardziej znane przeboje to m.in.: "Tango milonga", "W małym kinie", "To ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Mały biały domek", "Już nigdy", "Pieśń o matce", "Już taki jestem zimny drań".

Był pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ nadała Telewizja Polska. Mieczysław Fogg pozostawił po sobie ponad 2000 utworów, które wykonywał na przestrzeni prawie 60 lat. Z polską piosenką odwiedził najdalsze zakątki świata od Grenady po Grenlandię występując na niemal 16 000 koncertach. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoje osiągnięcia nazywany jest „nestorem polskiej piosenki” lub jej „ambasadorem”.

Dobra muzyka nigdy się nie starzeje a wieczór z piosenkami Mieczysława Fogga będzie chwilą oczarowania,  sentymentalną podróżą w czasie i odkrywaniem urody tekstów i melodii. 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.