10 utworów ulubionych przez dzieci

01.06.2019
fot. Pexels

Chcielibyście zapoznać Wasze pociechy z muzyką klasyczną, ale nie wiecie od czego zacząć? Oto 10 utworów, które pokocha każde dziecko!

1. Saint-Saëns Camille – Karnawał zwierząt

Miniatury charakteryzujące za pomocą muzyki kolejne gatunki gwarantują świetną zabawę. Wśród portretowanych zwierząt znajdziecie między innymi osła, lwa, słonia… a miniaturę poświęconą łabędziowi na pewno już słyszeliście!

Łabędź, wyk. Gautier Capuçon

2. Piotr Czajkowski – Jezioro łabędzie

Baletowa historia zaklętej księżniczki poruszy zarówno dzieci jak i dorosłych, a melodyjne, pełne wdzięku tematy zostaną z Wami na długo.

 


Ballet de l'Opéra national de Paris
chor. Rudolf Nureyev

3. Sergiusz Prokofiew – Piotruś i wilk

To przeznaczona dla dzieci symfoniczna bajka o dzielnym Piotrusiu, który stawia czoła groźnemu Wilkowi. Genialna instrumentacja, w której do każdej z postaci jest przypisany charakterystyczny instrument (np. kaczka to obój, dziadek to fagot, a wilk – trzy rogi) sprawia, że historia ta staje się jeszcze bardziej zabawna.
Tutaj -  w roli narratora David Bowie.

4. Edward Grieg – Suity z Peer Gynta

Osadzona w fantastycznym świecie historia Peer Gynta i jego niezwykłych podróży niesie z sobą poważne przesłanie. Ale muzyka, którą zainspirowała ta opowieść zapada w serce na długo.

Pieśń Solweigi,
wyk. Marita Solberg

W grocie króla gór

5. Ludwig van Beethoven – Dla Elizy

Ten cudownie prosty utwór zachęci każde dziecko, by spróbować go samodzielnie zagrać na fortepianie!

6. Wolfgang Amadeusz Mozart – Eine Kleine Nachtmusik

Ten radosny i nieskomplikowany utwór niewątpliwie wprawi młodych słuchaczy w dobry nastrój.

7. Piotr Czajkowski – Dziadek do orzechów

Ta wspaniała, baśniowa opowieść jest melodii które błyskawicznie zapadają w pamięć. I choć akcja baletu dzieje się w czasie gwiazdki – kto powiedział, że nie możemy cieszyć się tą muzyką również latem?

Walc kwiatów

8. Stanisław Moniuszko – Straszny Dwór

Wbrew temu co sugeruje tytuł, historia opowiedziana w tej operze wcale nie jest straszna! Znajdziecie tam za to wiele urokliwych, łatwych do zapamiętania arii, a pełen animuszu finałowy mazur sprawi, że młodzi melomani będą chcieli go posłuchać po raz pierwszy, drugi i piętnasty!

9. Rimsky-Korsakow – Szecherezada

Skrząca się orientalną baśniowością muzyka oczaruje dużych i małych słuchaczy.

10. George Bizet – uwertura i wybrane arie z Carmen

Mówicie, że jeszcze nie nucicie przy sprzątaniu zabawek tematów z Carmen? To teraz pewnie zaczniecie! :D

{MN, inspiracja: rmfclassic}

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.