10. Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci czyli Mała Warszawska Jesień’2020

02.09.2020
10. Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci czyli Mała Warszawska Jesień’2020

Mała Warszawska Jesień w 2020  w dniach 18-27.09 jak co roku zagości w miejscach i przestrzeniach Warszawy, związanych ze sztuką, kulturą, naturą i tradycją. Pierwszy „poważny” jubileusz tego mini-festiwalu, mającego nierozerwalny związek z jednym z najważniejszych międzynarodowych festiwali muzyki współczesnej w Europie przypada na czasy trudne i niepewne – czasy pandemii koronawirusa.

Jednak wybrane przestrzenie – ulubione miejsca odwiedzin warszawskich rodzin i turystów – oraz specjalnie przygotowane przez organizatorów zabezpieczenia pozwolą jednocześnie na obcowanie z ekscytującą, angażującą muzyką współczesną, zapewnią swobodny udział w niezwykłych, premierowych działaniach i performansach przy jednoczesnym zachowaniu dystansu społecznego. A w tym roku Mała Warszawska Jesień odwiedzi: Park Rzeźby w Królikarni (zarówno przestrzenie zielone, jak i tajemniczą grotę pod pałacem w Królikarni) oraz Muzeum Warszawy: przestrzenie wystawiennicze oraz piwnice Kina Syrena.

Będzie jednocześnie sportowo, tajemniczo, intrygująco i – jak zwykle – nieco dziwnie. Ale też niezwykle. Bo kto z małych czy dużych słuchaczy miał do tej pory okazję zagrać w dźwiękowe piłkarzyki, czy brać udział w muzycznej olimpiadzie? Wszyscy – mali, i duzi słuchacze, i my organizatorzy i nawet sama „Warszawska Jesień” będziemy debiutować w tych muzycznych grach. Ale mali słuchacze i uczestnicy wydarzeń „Warszawskiej Jesieni”, a także ich rodzice i opiekunowie właśnie dlatego kochają ten niezwykły festiwal, który nieustannie dostarcza zdziwienia i zadziwienia osobliwymi dźwiękami , barwnymi pomysłami i nową sztuką. Bo wiedzą, że dziwienie się światem rozwija i dostarcza powodów do krytycznego i kreatywnego myślenia.

Program:

Trambambula (2020)
Michał Silski

instalacja dźwiękowa
Michał Silski (inspirowana pomysłem pewnego Kazika)
(zamówienie Warszawskiej Jesieni)
grota pod pałacem Królikarnia
18-28 września 2020, w godz. 10.00 – 18.00
wstęp wolny

Tram-bam-bu-la czy słyszycie jak rytmicznie to brzmi? Czy wiecie co to znaczy? To popularne i uwielbiane przez dzieci (i dorosłych) Piłkarzyki! Tak nazwano tę grę w Łodzi, a nam wydaje się, że jest tak celna, jak gol. Doskonale oddaje dźwięk piłeczki, odbijającej się szybko od piłkarzyków i wpadającej do bramki. Kazio wyobraził sobie, że można te dźwięki przetworzyć, wykorzystać, podmienić. Nieco straszy chłopiec, Michał, znalazł sposób jak to zrobić. Tak powstała trambambula muzyczna. Przygotowaliśmy dwa stoły, odpowiednio zabezpieczone i dezynfekowane jak stoliki w restauracjach, czy urządzenia na placach zabaw, żebyście czuli się bezpiecznie. To kto gra pierwszy w Trambambulę? A kto na Trambambuli?

"Olimpiada muzyczna" (2020)
Kwartludium

performans plenerowy
Kwartludium
(zamówienie Warszawskiej Jesieni)
Park Rzeźby w Królikarni
19 września godz. 11.00 i 16.00
wstęp wolny

Część z nas (dzieci i dorosłych) rozleniwiła w czasie nauki i pracy online, a przecież ruch to zdrowie! A jakby tak spróbować pogimnastykować się, ale nie tak po prostu, a tropiąc dźwięki w każdym naszym ruchu? Słuchać oddechu, odgłosu stawów, które skrzypią po długim czasie nieużywania. Albo spróbować zmobilizować się do rozgrzewki odpowiednimi okrzykami, czy wsłuchać w odgosy piłek, rakietek, lotek. Przecież to gotowy utwór muzyczny! Zespół Kwartludium nie tylko poprowadzi rozgrzewkę, ale zaprezentuje nam też całe spektrum dźwięków, które towarzyszą sportowcom w codziennych ćwiczeniach oraz w czasie najważniejszych dla nich wydarzeń, takich jak olimpiada. Zdrowie przede wszystkim - dlatego zadbamy o odpowiednie warunki, zachowamy konieczny dystans tak, aby wszyscy czuli się pewnie i bezpiecznie w czasie igrzysk, organizowanych przez zespół Kwartludium.

Muzycy nagrali też dla nas krótkie filmiki - rozgrzewki, które pomogą nam przygotować się do udziału w olimpiadzie. Jeśli nie będziemy mogli spotkać się w Królikarni z powodu koronawirusa, przeprowadzimy niecodzienną lekcję WF-u w wersji online. Może "wuefiści" dołączą do nas?

koncert - instalacja muzyczna
Exponuty
(2020)
Paweł Romańczuk
(zamówienie Warszawskiej Jesieni)
Muzeum Warszawy
20 września, godz. 11.00 i 16.00
wstęp biletowany

Muzeum Warszawy jest miejscem, w którym opowiadanie historii poprzez muzykę nie ma końca. Na co dzień w salach muzealnych jest cicho, ale już od dwóch lat tropimy dźwięki i historie w zakamarkach wypełnionych niezwykłymi obiektami: mapami, rzeźbami, zastawami, ubraniami, obrazami, czy przepięknymi opakowaniami. Tym razem zaprosimy Was do samodzielnego poszukiwania ukrytych w muzeum miniatur muzycznych. Ciekawe co nowego opowiedzą nam o przepięknych „Rzeczach warszawskich”. Na słuchanie kolejnych opowieści zaprosimy do siedziby muzeum, przy Rynku Starego Miasta, a jeśli nie będzie możliwe spotkanie na żywo, albo ktoś mieszka daleko poza Warszawą, będziemy też odkrywać warszawskie tajemnice w sieci. 

"Piwnice. Zagadki spod podłogi" (2020)
Aleksandra Cieślak, Edward Sielicki

Słuchowisko-opera
(zamówienie Warszawskiej Jesieni i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS)
Kino Syrena, Muzeum Warszawy
26 i 27 września, godz. 11.00, 13.00 i 16.00
wstęp biletowany

Aleksandra Cieślak tekst, adaptacja, reżyseria
Edward Sielicki muzyka, warstwa elektroniki
Marta Grzywacz głos, efekty dźwiękowe, instrumenty
Maciej Nerkowski głos, efekty dźwiękowe, instrumenty
Katarzyna Kijek i Przemysław Adamski animacje, montaż
Małgorzata Limanówka i Magda Schromova autorskie tłumaczenie na polski język migowy
Rafał Smoliński nagrania i realizacja dźwięku
Jarosław Paczyński nagrania i realizacja wideo

Z piwnicami nieodłącznie związana jest tajemnica. Czy są to piwnice zamkowe, kościelne krypty, czy najzwyklejsze przechowalnie wszystkiego, co może się przydać, a czego nie chcemy trzymać w domu. Kto z nas nie schodził z drżeniem serca do piwnicy aby posłuchać szczęku kłódki, skrzypienia otwieranych drzwi, czy brzęku słoików z przetworami, pakowanych do torby? "Piwnice. Zagadki spod podłogi" to zbiór wierszy - zagadek o skarbach i ich właścicielach. Zaklęta jest w nich nie tylko tajemnica, ale też muzyka - odgłosy szurania, szelesty, piski, trzaski. Na podstawie książki powstało słuchowisko muzyczne z animacjami. Słuchowisko niezwykłe, również w polskim języku migowym! Ciekawi jesteście jak brzmią piwnice? A jak można zamigać bulgot wody w rurach? Zapraszamy na premierę słuchowiska do kina Syrena w Muzeum Warszawy lub w wersji online, w Internecie.

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.