Opera „X: The Life and Times of Macolm X” w kinach w ramach The Met: Live in HD 2023–24

-
15.11.2023
Will Liverman w roli głównej w operze Anthony'ego Davisa „X: The Life and Times of Malcolm X”. Fot. Zenith Richards / Met Opera

18 listopada 2023 roku, w ramach sezonu The Met: Live in HD 2023–24, do kin na całym świecie transmitowana będzie przełomowa opera X: The Life and Times of Macolm XBaryton Will Liverman, w nowej produkcji nominowanego do nagrody Tony reżysera Roberta O'Hary, wciela się w postać lidera praw obywatelskich Malcolma X. Historyczną transmisję Live in HD poprowadzi wielokrotnie nagradzana aktorka Angela Bassett. W filmie z 1992 roku z Denzelem Washintonem wystąpiła w roli Dr Betty Shabazz, żony Malcolma X.

 

Premiera Met X: The Life and Times of Macolm X Antony'ego Davisa dołączy do sezonu transmisji The Met: Live in HD 2023-24 już 18 listopada. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18:55 polskiego czasu.

 

Światowa premiera tej inspirującej opery odbyła się w 1986 roku. Jej wznowienie reżyseruje Robert O'Hara, nominowany do nagrody Tony za reżyserię sztuki Slave Play. Libretto stworzyła ceniona poetka i librecistka Thulani Davis, natomiast Christopher Davis przełożył dzieje Malcolma X na język teatralnej opowieści.

 

Losy jednego z przywódców ruchu afroamerykańskiego w Stanach Zjednoczonych ukazane są w perspektywie dziejów zwykłego człowieka, którego historia wykracza poza czas i przestrzeń. Jego walka o to, by wieść życie na własnych zasadach, staje się krzykiem wzywającym o sprawiedliwość dla całego narodu.

 

Orkiestrę poprowadzi Maestro Kazem Abdullah. Nowa aranżacja idealnie współgra z librettem, zapewniając wielowymiarowe doznania nie tylko miłośnikom opery, ale również fanom jazzu. W rolę główną wciela się laureat nagrody Grammy, baryton Will Liverman, który podbił scenę Met i serca miłośników opery na całym świecie w 2021 roku występem w Fire Shut Up in My Bones Terence’a Blancharda. W podwójnej roli: matki Malcolma, a także jego żony, ujrzymy sopranistkę Leah Hawkins, mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis wcieli się zaś w jego siostrę Ellę, a bas-baryton Michael Sumuel w brata Reginalda. W roli przywódcy Narodu Islamu, Elijah Muhammada, wystąpi tenor Victor Ryan Robertson.

 

Towarzyszymy Malcolmowi od momentu, gdy jako Malcolm Little wraz ze swym ojcem wielebnym Earl Little i matką Louise żyje w Lansing w stanie Michigan, aż po czas, gdy pogłębiając nauki Narodu Islamu, staje się Malcolmem X. Jego życie jawi się jako nieskończony ciąg przemian, których przesłanie o autonomii i samostanowieniu Czarnych często różniło się od poglądów większości, lecz rezonuje do dziś.

 

Zespół kreatywny kierowany przez O'Harę tworzą scenograf Clint Ramos, projektantka kostiumów Dede Ayite, odpowiedzialny za światło Alex Jainchill, autorka projekcji Yee Eun Nam, a także projektantka peruk Mia Neal i choreograf Rickey Tripp – wszyscy debiutujący w Met.

 

Gary Halvorson reżyseruje transmisję, którą poprowadzi wielokrotnie nagradzana aktorka Angela Bassett. Wcieliła się ona w postać Dr Betty Shabazz w filmie Malcolm X z 1992 roku, z Denzelem Washingtonem w tytułowej roli. Angela Bassett zapewni kinowym widzom ekskluzywny dostęp za kulisy i przeprowadzi wywiady z obsadą oraz zespołem kreatywnym w przerwach spektaklu.

 

Więcej informacji o cyklu The Met: Live in HD na stronie nazywowkinach.pl.

 

Sezon The Met: Live in HD rozpoczął się 21 października transmisją Dead Man Walking, następnie pokazane zostaną: wyżej wymieniona transmisja X: The Life and Times of Malcolm X (18 listopada), Florencia en el Amazonas (9 grudnia), Nabucco (6 stycznia), Carmen (27 stycznia), Moc przeznaczenia (9 marca), Romeo i Julia (23 marca), Jaskółka (20 kwietnia), Madama Butterfly (11 maja).

 

Cykl The Met: Live in HD jest realizowany dzięki szczodremu finansowemu wsparciu jego fundatora, czyli Neubauer Family Foundation. Cyfrowe wsparcie cyklu zapewnia Bloomberg Philanthropies. Cykle The Met: Live in HD jest wspierany przez Rolex.

 

***

 

O nazywowkinach.pl:
Jesteśmy dystrybutorem najwyższej jakości wydarzeń kinowych, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będącym jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Odkąd rozpoczęliśmy działalność dystrybucyjną w 2007 roku nasza ekskluzywna oferta zapewnia emocje, wzruszenia i rozrywkę milionom miłośników sztuki w kinach w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce prezentujemy nasz repertuar w ponad 200 miejscach: w kinach, teatrach, filharmoniach i domach kultury. „The Metropolitan Opera: Live in HD, „National Theatre Live”, „Art Beats”, „Comédie-Française Live”, „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” (i nie tylko) to cykle znajdujące się w naszym portfolio. W 2023 roku wprowadziliśmy do kin również nagradzany, czeski film fabularny „Il Boemo” w reżyserii Petra Václava.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.