Nowe Sztuki – czytania performatywne: „Dziewczyna w ogniu”

-
15.11.2023
Nowe Sztuki – czytania performatywne: „Dziewczyna w ogniu”

18 listopada w Teatrze Groteska odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu Nowe Sztuki – czytania performatywne. Aktorzy Teatru czytać będą „Dziewczynę w ogniu” Andrzeja Błażewicza w reżyserii Roksany Miner.

 

Martyna kończy 14 lat. Jest z pozoru zwyczajną nastolatką, ma jednak jedną niezwykłą cechę – płonie. Jest dziewczyną w ogniu. Na jej przyjęciu urodzinowym zamiast standardowych gości pojawia się karawana niecodziennych postaci: wróżka, filantrop, awangarda protestu czy straż pożarna. Nikogo z nich nie interesują potrzeby i uczucia dziewczyny, każdy ma na nią własny pomysł. Dziewczyna płonie w walce o własną podmiotowość i samostanowienie. Uczy się również rozumieć i kontrolować swój ogień…

 

„Dziewczyna w ogniu” Andrzeja Błażewicza to pierwszy tekst, jaki zostanie przeczytany na scenie Teatru Groteska w ramach cyklu „NOWE SZTUKI”. Już 18 listopada (sobota) o godz. 13:30 będzie można usłyszeć opowieść o emocjach – tych szczególnie trudnych, wypieranych, których okazywanie narażone jest na stygmatyzację. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem Andrzejem Błażewiczem oraz Joanną Żygowską, dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka, które od 1992 roku wydaje serię Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży.

 

Kraków posiada tytuł Miasta Literatury UNESCO. Groteska swoimi działaniami pragnie pokazać, że teatr lalek czy teatr dla dzieci to także miejsca, w których pojawiają się i są promowane nowe teksty. Z jednej strony włączamy się w tegoroczny Festiwal Literatury dla Dzieci, z drugiej rozpoczynamy własną inicjatywę pod nazwą Nowe Sztuki. Będą to czytania performatywne najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży zrealizowane przez zespół Groteski oraz zaproszonych gości. Z doświadczenia innych teatrów wiem, że takie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców czy opiekunów przychodzących ze swoimi pociechami, ale też samej młodzieży. Liczę na to, że i u nas będą przyciągać liczne grupy odbiorców – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Groteski.

 

Czytaniami performatywnymi Teatr pragnie wskazywać nowe trendy dramaturgiczne. Czytania przygotowywane będą przez znakomitych aktorów Teatru Groteska, a partnerować im będą młodzi twórcy, w tym adepci kierunków aktorskiego i reżyserskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filii w Białymstoku oraz Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filii we Wrocławiu – czyli przyszli artyści teatru lalek.

 

Autor: Andrzej Błażewicz

Reżyseria Roksana Miner

 

Występują:
Aleksandra Miska-Iwańczyk (gościnnie)
Iwona Olszewska-Watemborska
Maja Spychaj-Kubacka
Paweł Kuźma
Jarosław Oberbek
Bartłomiej Olszewski

 

18 listopada 2023, godz. 13.30

 

Bilety dostępne są on-line oraz w kasie teatru.

 

www.groteska.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.