Niobe w niecodziennym anturażu. Premiera „Niobe – studium miłości” w Teatrze Wielkim w Łodzi

-
09.06.2023
Niobe – studium miłości

Niektórzy mogą być zaskoczeni – spektakl baletowy w teatralnej malarni… Artyści jednak coraz częściej – z wielkim powodzeniem – korzystają z nietypowych scenerii nie tylko po to by zadziwić ale także by sceneria artystycznych prezentacji pogłębiała jej wymowę, dawała inne spojrzenie na poruszany temat, a widza – skłaniała do refleksji i własnej interpretacji prezentowanego problemu.

 

Choreografka – Antonina Jakubowska – dla swojej baletowej Niobe, z muzyką Jana Gromskiego – wybrała właśnie teatralną malarnię z jej specyfiką i nastrojem.

 

Niobe to mityczna królowa Teb, która obraziwszy boginię Leto, została ukarana najciężej – utratą własnego potomstwa. Sam Zeus nie mogąc znieść rozpaczy Niobe zamienił ją w skałę, jednak i to nie ukoiło bólu kobiety, która nawet jako skała roniła łzy.

„Ten tragiczny mit – jak pisze autorka spektaklu – jest tylko pretekstem do stworzenia autorskiego dzieła: spektaklu teatru tańca poprzedzały dogłębne analizy, rozmowy i warsztaty choreoterapeutyczne, których bezpośrednim celem jest dotknięcie tematu macierzyństwa… Wierzę, że za pomocą ruchu, jestem w stanie nieść prawdę odczuć i próbę ukojenia tak trudną do wyrażenia w słowach”.

Niobe – studium miłości

 

Premiera spektaklu odbędzie się 1 lipca 2023 roku.

 

Teatr Wielki w Łodzi poleca gorąco ten nietypowy spektakl baletowy. Takie spotkanie ze sztuką tańca w niecodziennym anturażu z pewnością może zaskoczyć, ale też przynieść chwile refleksji i podziwu nad plastyką ludzkiego ciała, jego ruchu i możliwościami ekspresyjnymi.

 

Organizatorzy zapraszają na teatr i taniec w jednym; uczuć z pewnością nie zabraknie.

 

Dodatkowe informacje oraz bilety na stronie Teatru.

 

Spektakl został zrealizowany ze środków stypendialnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2021-2022.

Antonina Jakubowska; fot. mat. pras.

 

Antonina Jakubowska – absolwentka Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w specjalności choreografii i technik tańca. Dyplomowana choreoterapeutka.

 

Jako tancerka uczestniczyła w ponad 60 przedstawieniach baletowych w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po studiach odbyła roczny staż jako asystent Kierownika Baletu w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Od tego czasu tworzy choreografie, reżyseruje spektakle i koncerty, jest działającym pedagogiem tańca klasycznego. W ostatnich latach wyreżyserowała spektakl teatru tańca Sen Panny Franciszki, wystawiony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju, jak i spektakl baletowy Lilie według ballady Adama Mickiewicza który miał swoją premierę w Dworze Czesława Miłosza w Krasnogrudzie przy pograniczu polsko-litewskim. Zeszłoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jan Gromski; fot. mat. pras.

 

Jan Gromski – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej i Twórczości Audiowizualnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z roku 2021. Kompozytor znajdujący się w różnorodnych stylistykach muzyki klasycznej i popularnej, aranżer i multiinstrumentalista, miłośnik folkloru, pedagog i animator kultury. Od lat współpracuje z grupami teatralnymi tworząc muzykę do spektakli ostatnie z nich to Koziołek Matołek, Sen Panny Franciszki, Lilie, Projekt Konopnicka, z żoną Antoniną tworzy duet projektowo-realizatorski.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.