Laureatki I konkursu „Duettissimo” w koncercie Mendelssohna w Filharmonii Krakowskiej

-
17.04.2024
Reverie PIano Duo, fot. A. Kujawski

W sobotę 13 kwietnia 2024 roku w godzinach wieczornych ogłoszone zostały wyniki II Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych „Duettissimo”, którego finał i koncert laureatów odbyły się na estradzie Filharmonii Krakowskiej. Konkurs wygrał duet Nao Kanemura i Joshiaki Sato, który z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej zaprezentował Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę E-dur Felixa Mendelssohna. Konstruując program na obecny sezon artystyczny trudno było przewidzieć ten szczęśliwy zbieg okoliczności, że tydzień po ogłoszeniu wyników II edycji konkursu – 19 kwietnia o godz. 19.30 i 20 kwietnia o godz. 18.00 – ten sam koncert zaprezentuje zwycięski duet jego pierwszej edycji – Reverie Piano Duo, w skład którego wchodzą Maria Moliszewska i Rozalia Kierc. Koncerty z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej poprowadzi gruziński dyrygent, obecnie piastujący stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – George Tchitchinadze.

 

Zanim zabrzmi Koncert E-dur Mendelssohna, zgromadzona publiczność wysłucha Uwertury Akademickiej op. 80 Johannesa Brahmsa, kompozycji powstałej w 1881 roku jako wyraz wdzięczności jej autora za przyznanie mu honorowego doktoratu przez ówczesny Universität Breslau – obecnie Uniwersytet Wrocławski. Program zamknie natomiast II Symfonia C-dur op. 61 Roberta Schumanna, dzieło, nad którym praca stanowiła dla Schumanna rodzaj terapii, który w tamtym okresie ciężko chorował. Sam kompozytor w jednym z listów usprawiedliwiał się tymi słowami „…Symfonię pisałem w grudniu 1845, jeszcze na wpół chory; przypuszczam, że to musi się w niej słyszeć. Dopiero w ostatniej części poczułem się lepiej”. II Symfonia C-dur op. 61 Roberta Schumanna, wykonana została po raz pierwszy 5 listopada 1846 roku w Lipsku. Właściwie jest jednak trzecią symfonią Schumanna – skomponowana wcześniej Symfonia d-moll po dziesięciu latach została przerobiona i w tej wersji uznana została za czwartą.

 

Wracając do Koncertu na dwa fortepiany Mendelssohna, wykona go wspomniany już duet Reverie Piano Duo, stworzony przed czterema laty przez Rozalię Kierc i Marię Moliszewską. Zespół kształcił się pod kierunkiem Stefana Wojtasa, a obecnie – Bartłomieja Weznera z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zwycięstwo w I edycji konkursu „Duettissimo” w Krakowie przyniosło oprócz I miejsca także sześć nagród specjalnych krakowskiego konkursu, a następnie zaowocowało udziałem duetu w XXI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi, gdzie pianistki otrzymały wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne.

 

Sobotni koncert poprzedzi spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”, którego gościem specjalnym będzie dyrygent koncertów, George Tchitchinadze. Rozmowę zatytułowaną  „Co dał światu niemiecki romantyzm?" poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Początek o godz. 16.30, wstęp wolny.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.