Kto napisze historię łez - Artystki o prawach kobiet [wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie]

-
05.01.2022
Kto napisze historię łez - Artystki o prawach kobiet [wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie]

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwiera wystawę „Kto napisze historię łez”. Oddaje głos artystkom, które poprzez osobistą perspektywę przywracają aborcji wymiar egzystencjalny, wyjmując go spod władzy niszczących stereotypów. Kuratorami są Magda Lipska, Sebastian Cichocki i Łukasz Ronduda.

Tytuł wystawy został zapożyczony z pracy Barbary Kruger „Who Will Write the History of Tears?” z 1987 roku, którą będzie można zobaczyć w Muzeum. Obok niej – legendarny już plakat, który po raz pierwszy pojawił się na warszawskich ulicach dokładnie 30 lat temu, jesienią 1991 roku. Biało-czarny portret kobiety, bliski kadr, twarz podzielona na pół: negatyw i pozytyw. Duży napis na czerwonym tle: „Twoje ciało to pole walki”. Nowojorska artystka przygotowała go wówczas na prośbę Milady Ślizińskiej, na podstawie swojej pracy „Untitled (Your Body Is a Battleground)” z 1989 roku, dziś opisywanej jako jedno z najważniejszych dzieł XX wieku. W Polsce trwała gorąca debata na temat praw reprodukcyjnych kobiet.

 

Na całym świecie spór ten trwa od ponad stulecia. Ścierają się tu odmienne wizje społeczeństwa i państwa, roli religii i granic wolności jednostki. Kto ma w tej sprawie decydujący głos? Kwestia ta potrafi fundamentalnie dzielić i prowokować akty agresji.

 

Jak mówi Magda Lipska, współkuratorka wystawy: „W sporze ginie opis jednostkowych doświadczeń, a przede wszystkim – kobieca perspektywa. Celem jest wyjęcie tematu aborcji spod władzy politycznych klisz i przywrócenie jej osobistego wymiaru”.

Projekcja zdjęć kolektywu Archiwum Protestów Publicznych na fasadzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na czas otwarcia wystawy "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet", fot. Sisi Cecylia

Drugi z kuratorów, Sebastian Cichocki dodaje: „Wystawa powstała w ramach grantu Our Many Europes. Wspólnie z innymi instytucjami muzealnymi przyglądaliśmy się sztuce lat 90. i jej najważniejszym tradycjom, które wpływają na sztukę aktualną. Naszym głównym partnerem był National College of Art And Design w Dublinie. Znaleźliśmy wiele podobieństw między sytuacją społeczną Polski i Irlandii, w której kluczowa była walka o prawa kobiet”.

 

Specjalnie na wystawę powstał film dokumentalny, oparty na historiach mówionych, pokazujący protesty w obronie praw kobiet w Polsce w latach 90. Łukasz Ronduda komentuje: „Przywołujemy wydarzenia historyczne, które wyznaczały kolejne etapy tej batalii. Oddajemy głos uczestniczkom tych wydarzeń”.

 

Walka ta toczy się na całym świecie i jest związana z przemianami współczesnych społeczeństw. W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprezentowane zostaną prace odnoszące się do doświadczenia kobiet m.in. z Argentyny, Hiszpanii, Irlandii, USA, Portugalii oraz Polski, z krajów, które w ostatnim czasie stały się miejscem masowych protestów
i gorącej publicznej debaty. Debaty, która w przeważającej mierze – choć nie od razu – kończyła się przyznaniem kobietom pełni praw reprodukcyjnych.

 

Przestrzeń ekspozycji zaprojektowana przez niemiecką architektkę Johannę Meyer-Grohbruegge, nawiązywać będzie do legendarnej wystawy „Womanhouse” (Dom Kobiet), zorganizowanej w 1972 roku przez Judy Chicago i Miriam Schapiro, pierwszej feministycznej wystawy w Stanach Zjednoczonych. Wystawie towarzyszyć będzie m.in. program filmowy przygotowany wraz z Festiwalem Millenium DOCS AGAINST GRAVITY.

 Widok wystawy "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet" (26.11.2021-13.02.2022) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Daniel Chrobak.	 Widok wystawy "Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet" (26.11.2021-13.02.2022) w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Daniel Chrobak

Artystki:

Archiwum Protestów Publicznych, Artists’ Campaign to Repeal the Eighth Amendment, Anne Maree Barry, Anna Beata Bohdziewicz, Andrea Bowers, Tony Cokes, Cecelia Condit, Elektra KB, Rachel Fallon, Viola Głowacka, Guerilla Girls, Patricia Hurl, Teresa Jakubowska, Anna Janczyszyn-Jaros, Maja Kleczewska, Barbara Kruger, Dominika Kowynia, Ewa Kuryluk, Alice Maher, Ana Mendieta, Fina Miralles, Mia Mullarkey, Małgorzata Mycek, Joanna Piotrowska, Luiza Prado de O. Martins, Paula Rego, Mariela Scafati, Agata Słowak, Elena Tajeda-Herrera, Teresa Tyszkiewicz, Weronika Wysocka

 

Zespół kuratorski:

Magda Lipska

Sebastian Cichocki

Łukasz Ronduda

 

Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet

26.11.2021 – 13.02. 2022

Otwarcie: 26.11, godzina 18.00

Wybrzeże Kościuszkowskie 22

 

 

Godziny otwarcia Muzeum:

wtorek-czwartek 12.00-19.00

piątek 12.00-20.00

sobota 11.00-20.00

niedziela 11.00-18.00

 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:

artmuseum.pl

 

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.