Koncert z okazji 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego w ramach festiwalu jego imienia

-
19.11.2023
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, fot. K. Kalinowski

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Krzysztofa Pendereckiego, 20 listopada 2023 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert wpisujący się w obchody jubileuszu 90. urodzin patrona festiwalu. Podczas wieczoru wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej szefa artystycznego, Alexandra Humali oraz światowej sławy wiolonczeliści – Gautier Capuçon, Arto Noras i Claudio Bohorquez.

 

Koniec roku 2023 to okres podwójnych urodzin wielkich polskich kompozytorów. Pierwszy z nich – Krzysztof Penderecki, związany był z Filharmonią Krakowską przede wszystkim za sprawą uczestnictwa jej zespołów w licznych prawykonaniach jego dzieł. Drugi zaś, Henryk Mikołaj Górecki, którego 90-lecie urodzin przypada na 6 grudnia tego roku, wpisał się w historię instytucji przede wszystkim za sprawą prawykonania przez jej zespoły Beatus vir w bazylice oo. franciszkanów podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Dzieła obu tych wielkich kompozytorów znajdą się w programie anonsowanego koncertu.

 

Program otworzy Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego powstałe w 2001 roku dla tokijskiej orkiestry symfonicznej. W partiach solowych podczas krakowskiego wykonania tego utworu wystąpią trzej wybitni wiolonczeliści – Gautier Capuçon, Arto Noras i Claudio Bohorquez, z których każdy jest absolutnym ambasadorem tego instrumentu w świecie, a ścieżka międzynarodowej kariery koncertowej i fonograficznej wymagałyby osobnego omówienia. Warto choć dodać, że fiński wiolonczelista Arto Noras trzy dni później zasiądzie w jury 4. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Pendereckiego organizowanego przez krakowską Akademię Muzyczną, a poszczycić się może także wieloletnimi kontaktami z kompozytorem na niwie zarówno artystycznej, jak i prywatnej.

 

W drugiej części wieczoru zabrzmi  III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych na sopran i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło z 1976 roku, które za sprawą nagrania London Sinfonietty z udziałem amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie kompozycji klasycznych końca XX wieku. Warto dodać, że wspomniana płyta z 1992 roku sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, a fragmenty kompozycji emitowane były w tamtym czasie na żądanie słuchaczy angielskiej rozgłośni Classic FM niemal bez przerwy. W krakowskim wykonaniu utworu w interpretacji Alexandra Humali prowadzącego Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej udział weźmie Justyna Khil, absolwentka bydgoskiej Akademii Muzycznej, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi i laureatka II nagrody Wassyl Slipak Young Vocalists Competition.

 

www.filharmonia.krakow.pl

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.