[ODWOŁANE] Koncert "MY AFFAIR WITH JAMES BOND" - Muzyka z filmów o Jamesie Bondzie w aranżacji Karen Edwards

-
13.12.2021
Plakat Sinfonii Iuventus, kocert z muzyką z filmów o Jamesie Bondzie

James Bond powrócił – jak zawsze! Nie czas umierać ponownie przypomniało o brytyjskim agencie. Jednak poza filmami James Bond to również wspaniała muzyka. 18 grudnia Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz Sekstetem Piotra Barona zaprezentuje zaaranżowane przez Karen Edwards utwory i motywy muzyczne ze znanej serii. Amerykańska artystka również pojawi się na scenie jako pianistka i wokalistka.

 

Wydarzenie z przyczyn niezależnych od POSI zostało odwołane - nowy termin ma zostać wyznaczony niebawem 

 

Wyczekiwana i opóźniona przez pandemię premierą filmu Nie czas umierać (reż. Cary Fukunaga) odbyła się rok przed sześćdziesięcioleciem obecności brytyjskiego agenta na srebrnych ekranach i siedemdziesięcioleciem – w literaturze. Począwszy od Doctor No z Seanem Connerym, z 1962 roku, dzieje Jamesa Bonda to nie tylko oszałamiające przygody, misje, brawurowe starcia, pościgi i romanse w malowniczych sceneriach całego globu, ale także fascynująca filmowa muzyka, która ma kilka stałych komponentów.

 

Muzyka z filmów o Jamesie Bondzie

 

Najważniejszym jest „James Bond Theme” z powtarzanym chromatycznym motywem h-c-cis-c, skomponowanym przez Monty Normana już do pierwszego z filmów i powracającym w kolejnych (towarzyszy mu charakterystyczne solo gitarowe – zagrał je w oryginale Vic Flick, otrzymując za to honorarium… 6 funtów brytyjskich). Aranżacji tego tematu dokonał John Barry, wykorzystując go z własną, oryginalną muzyką w jedenastu kolejnych filmach o przygodach agenta 007.

 

Jest on także autorem innego, powracającego w różnych kontekstach motywu znanego jako „007 Theme”. Co ciekawe, w przełomowym dla serii obrazie Cassino Royale, w którym wprowadzono wiele (także budzących kontrowersje) innowacji wobec wcześniejszych produkcji, „James Bond Theme” pojawia się w całości dopiero w końcowych scenach. Oryginalna muzyka towarzysząca różnym scenom filmu stosownie do akcji była (począwszy od Żyj i pozwól umrzeć) dziełem różnych kompozytorów, chociaż John Barry powrócił jeszcze w czterech odcinkach serii. Tworzyli ją: George Martin, Marvin Hamlisch, Bill Conti, Michael Kamen, Éric Serra, David Arnold (5 filmów, 1997–2008), Thomas Newman oraz Hans Zimmer w najnowszej odsłonie.

Plakat Sinfonii Iuventus, kocert z muzyką z filmów o Jamesie Bondzie

Najbardziej charakterystycznym elementem muzyki filmów o Bondzie są jednak słynne piosenki tytułowe wykonywane podczas początkowych napisów na tle onirycznych animacji. Staranny dobór twórców i wykonawców oraz sam kontekst wyczekiwanych na całym świecie produkcji dawał niemal gwarancję, że piosenki te (wydawane na ogół jako single) stawały się „superprzebojami”. Jakkolwiek niektóre bywały też przedmiotem krytyki jako mniej udane czy nieadekwatne, większość przyjmowano z uznaniem, którego miarą były także najwyższe filmowe nagrody – Oskary w kategorii Best Original Song. Otrzymały je piosenki Skyfall śpiewana przez Adele oraz Writing’s on the Wall Sama Smitha. Także najnowsza, wykonywana przez Billie Eilish No Time to Die zbiera znakomite recenzje. Inne szczególnie znane „piosenki z Bonda” to między innymi Goldfinger (Shirley Bassey), Live and Let Die Paula McCartneya, Nobody Does It Better Carly Simon, For Your Eyes Only Sheeny Easton, A View to a Kill Duran Duran czy wreszcie We Have All The Time In The World Louisa Armstronga.

 

Koncert z udziałem Karen Edwards

 

Podczas grudniowego koncertu Orkiestra z udziałem znakomitego Sekstetu Piotra Barona i pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego zaprezentuje fascynującą suitę wybranych motywów i utworów z kilkunastu filmów o przygodach agenta 007, w interesującej aranżacji, której dokonała amerykańska wokalistka, pianistka, kompozytorka Karen Edwards.

 

Urodzona w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym kościoła baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel stała się zatem jej główną inspiracją. Absolwentka Uniwersytetu North Texas w klasie fortepianu, była kilkakrotnie nagradzana „Grammy Award for Jazz Performance”. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, wśród których byli David Bowie, Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Sanders czy Prince. Regularnie współpracowała też z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, koncertując w Europie i na Bliskim Wschodzie. Efektem tej współpracy był album Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych – również jako aktorka. Znakomita artystka w czasie koncertu wykona partie fortepianu oraz partie wokalne słynnych piosenek.

 

O koncercie

 

18 grudnia 2021, godz. 19.00

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Wykonawcy

Karen Edwards | wokal, fortepian

Sekstet Piotra Barona:

Maciej Adamczak | kontrabas

Piotr Baron | saksofon

Robert Majewski | trąbka

Gabriel Niedziela | gitara

Michał Tokaj | fortepian

Łukasz Żyta | perkusja

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Paweł Kos-Nowicki | dyrygent

 

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.