Koncert karnawałowy Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

-
19.01.2023
Williams | Beal | Bernstein. Koncert Karnawałowy

21 stycznia Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert karnawałowy z utworami Johna Williamsa, Jeffa Beala i Leonarda Bernsteina. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Jerzego Semkowa w Warszawie wystąpią muzycy jazzowi – Michał Barański, Michał Tokaj, Łukasz Żyta oraz Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Przemysława Neumanna, dyrektora Filharmonii Opolskiej, kierownika muzycznego Opery Śląskiej w Bytomiu.

 

W 2023 roku przypada 105. rocznica urodzin wielkiego dyrygenta i kompozytora, Leonarda Bernsteina. To dobra okazja, by przypomnieć jego dokonania, z których szczególnie kochany jest musical West Side Story. W powszechnej pamięci zapisał się zwłaszcza dzięki filmowej adaptacji z 1961 roku (a także najnowszej, z 2021, firmowanej przez Stevena Spielberga), jednak od broadwayowskiej premiery w 1957 gości przede wszystkim na teatralnych scenach. Zawsze chętnie słuchany wybór efektownych symfonicznych tańców z musicalu dopełni barwna, żywiołowa uwertura do operetki Kandyd tegoż autora (i tworzona w tym samym czasie) na kanwie alegorycznej powiastki Woltera o wędrówce tytułowego bohatera w poszukiwaniu „najlepszego ze światów”.

 

Autorem Concerto for Jazz Bass jest Jeff Beal, ceniony amerykański kompozytor, laureat nagrody Emmy, autor muzyki do wielu filmów, jak i między innymi serialu House of Cards. Trzyczęściowy utwór z 1989 roku zamówił John Patitucci, który w 1991 utrwalił go w albumie Heart of the Bass. Dzieło zaprezentuje Michał Barański, należący do czołowych polskich wirtuozów jazzowego kontrabasu i gitary basowej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już jako czternastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem weszli w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Jest laureatem nagrody Grand Prix, którą otrzymał na 40. festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii zespołowej. Występował w Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Vail Jazz Festival w Colorado, Berklee Performance Center w Bostonie. Współpracuje z czołowymi amerykańskimi i polskimi jazzmanami.

 

Wielkim nazwiskiem muzyki filmowej jest także John Williams, obchodzący w 2022 roku 90. urodziny. Jest zdobywcą 25 nagród Grammy, siedmiu British Academy Film Awards, pięciu Oskarów (miał też do nich 52 nominacje!). Autor muzyki do ponad 100 filmów, wśród których są Gwiezdne wojny, Szczęki, E.T., Lista Schindlera, Indiana Jones, Kevin sam w domu, Szeregowiec Ryan, część sagi o Harrym Potterze. Przebojem kin roku 1993 był Park Jurajski Stevena Spielberga (później jego dwa sequele, ostatni z 2001 w reżyserii Joe Johnstona, wszystkie z muzyką Williamsa) i podczas koncertu zabrzmi jego łączący liryzm i brzmieniowy splendor główny temat.

 

Koncert poprowadzi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej, od 2022 roku także kierownik muzyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. To dyrygent szczególnie oddany misji odkrywania zapomnianych kart muzyki polskiej. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, w której ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jest wykładowcą m.in. macierzystej uczelni, w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

 

Wystąpią:

Michał Barański | gitara basowa i kontrabas

Michał Tokaj | fortepian

Łukasz Żyta | perkusja

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Przemysław Neumann | dyrygent

 

Program koncertu:

John Williams

Temat z filmu Park Jurajski (1993)

Jeff Beal

Koncert na kontrabas jazzowy i orkiestrę kameralną (1989)

***

Leonard Bernstein

Uwertura do operetki Kandyd (1956)

Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story (1960)

 

Bilety dostępne w serwisach biletowych: Bilety24, eBilet

 

Dodatkowe informacje na stronie Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.